Sigaranın verdiği büyük zarar!

1.3 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de sigara içenlerden dolayı ortaya çıkan kaybın geçen yıl 250 milyar Yuan (yaklaşık 33 milyar dolar) olduğu açıklandı.

Çin’in önde gelen üniversitelerinden Pekin Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada, sigara masraflarının, geçen yıl ülkedeki sigara endüstrisinden elde edilen 240 milyar Yuan’lık (yaklaşık 28 milyar dolar) vergi öncesi karları geçtiği kaydedildi.

Araştırmada 21 milyar dolarlık toplam giderlerin, sigaranın neden olduğu 23 ana hastalığın tedavisi için kullanıldığı ifade edildi. Diğer 11 milyar dolarlık kaybın ise iş gecikmesi, yangın, çevre kirliliği, başkalarının içtiği dumanı soluma ve yaşam süresini azaltma olarak ortaya çıktığı kaydedildi.

Yetkililer, sigara fiyatlarının vergilerle arttırılmasının sigara tüketimini azaltacağını ve Çin’de her bir sigara paketinin 0.4 Yuan arttırılması durumunda bu ülkede her yıl 4.5 milyar daha az paket sigara tüketileceğini savunuyor.

Raporda, ABD’de geçen 10 yılda sigara fiyatlarının yüzde 10 artmasından sonra sigara tüketiminde yüzde 3 ila 5 oranında azalma kaydedildiği vurgulandı.

Resmi rakamlar göre Çin’de sigara genel vergisi yüzde 55’lerde seyrediyor. Bu rakam Japonya, Almanya ve Brezilya’da ise yüzde 60-80 arasında bulunuyor.

Çin’de 350 milyon kişi sigara içiyor ve bu rakam dünyadaki sagara içenlerin üçte birini oluşturuyor. Her yıl 700 bin Çinli sigaraya bağlı hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor.