Sigarasız hastane istiyoruz!

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde sigarasız hastane ile ilgili anket çalışması yapıldı.

Turgut Özal Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’ndan Dr.Murat Cem Miman’ın yaptığı anket çalışmasına 224 öğretim üyesi, 99 asistan, 229 hemşire, 290 hastane personeli ve 324 hasta ve hasta yakını katıldı.

Ankete katılanlardan en az sigara içen kesimi profesörler yüzde12.5 ile oluştururken, en çok yüzde 44.8 hastane personelinin sigara içtiği belirlendi.

Profesörlerin yüzde 87.5’i, yatan hastaların yüzde 87.3’ü, hastane personelinin yüzde 78.2’si, doktorların yüzde 77.5’i, hemşirelerin yüzde 69.6’sı sigarasız hastane uygulamasını desteklediklerini beyan etti.

Miman, “Hastanemizin tedavi, araştırma ve eğitim görevleri yanı sıra toplumu hastalıklardan koruma görevi vardır. Bu bilinçle, sigarasız hastane uygulaması ve sigara bırakma polikliniği uygulamalarına başladık. Amacımız toplumun yaşam kalitesinin arttırılması. Hasta beklentilerini karşılama ve memnuniyeti arttırma. Ulusal ve uluslararası alanda güvenilir, başarılı ve öncü bir sağlık kurumu olmak. Sağlık hizmetleri ve eğitiminde tercih edilen, sağlık ekibi ve teknolojisi ile kaliteli hizmet üretmek.” dedi.

Sigarasız hastanelerde hastane içerisinde sigara içenlere özel ayrı mekanların belirlendiğini ifade eden Miman, sigara içen ve sigarayı bırakmak isteyenlerin Sigara Bırakma Polikliniği’ne yönlendirildiğini söyledi.

Sigarasız hastanelerde sigara içimi ayrılan bölümlerin dışında tüm iç ve dış mekanlarda yasaklanırken, kurallara uymayanlara ise ceza uygulanıyor.

Sigarasız hastaneler kendi aralarında şu şekilde isimlendiriliyor:

“Bronz Hastane: Sigarasız Hastane Uygulamasına Geçeceğini İlan Eden Hastane

Gümüş Hastane: Tüm Kapalı Mekanlarında Sigara İçimi Yasak Hastane (2 yıl sonra)

Altın Hastane: Dış Mekanları da Dahil Hudutları İçinde Sigara İçilmeyen Hastane (3.yılın sonunda)”