Sigarayi birakma kampanyasina bir kisi katildi

ELAZIG - Elazig'in Agin ilçesi Belediye Baskani Mustafa Yentür tarafindan Ramazan ayinda baslatilan sigarayi birakma kampanyasina sadece 1 kisi katildi.

Elazig’in Agin ilçesinde Ramazan ayinda ilginç bir kampanya baslatildi. Daha önce geçtigimiz yil yine bu ilçede belediye baskani tarafindan Ramazan ayinda sigarayi birakanin altinla ödüllendirelecegi duyurulmasina ragmen kimse müracaat etmezken, bu yil da farkli bir kampanya gelistirilerek, belediye baskaninin tamamen kendi cebinden karsilayacagi ve Ramazan ayi boyunca sigarayi birakana 1 yillik içme suyu ücretsiz verilecegi duyuruldu. Yentür, bu kampanyanin ilçe sakinleri tarafindan memnuniyetle karsilanacagini beklerken, hayal kirikligina ugradi.

Ramazan ayi sonunda kampanyaya ilçede sadece 1 kisi katilirken, Belediye Baskani Yentür, kampanyaya gösterdigi duyarliliktan ötürü Mehmet Öztürk’e 1 yillik içme suyunun ücretsiz verilecegini kaydetti. Ödülü vermek üzere makaminda tören düzenleyen Yentür, “Ramazan ayinda ilçede ‘Sigarayi Birakma Kampanyasi’ baslattik. Kampanyaya katilmak isteyenlerin ‘sigarayi biraktim’ demelerinin yeterli oldugunu ve katilimcilarin kullanacagi 100 tona kadar su bedelini kendimin ödeyecegini vaat ettim. Kampanyaya ilçeden sadece 1 kisinin katilmasi beni üzdü. 3 bin 960 nüfuslu ilçemizde kampanyaya bir kisinin katilmasi çok üzücü. Ancak, geçen yil da böyle bir kampanya düzenlemis ve altin verecegimi söylemistim. O kampanyaya kimse müracaat etmemisti. Bu yil 1 kisinin katilmasi ilerleme kaydettigimizi gösteriyor” seklinde konustu.

Yentür, kampanyaya katilarak sigarayi birakan Mehmet Öztürk’e, söz verdigi gibi 100 ton su bedelinin ödendigini gösteren makbuzu verdi. Sigarayi birakan Öztürk ise Yentür’ün komsusu oldugunu ve yillardir kendisine sigarayi birakmasi konusunda uyarilarda bulundugunu söyledi. Bu uyarilari bugüne kadar dikkate almadigini belirten Öztürk, “Kampanyayla kendime yeni bir sayfa açmaya karar verdim ve sigarayi biraktim. Aslinda baskan Yentür’ün degil bizim ona ödül vermemiz gerekiyor. Çünkü zararli bir aliskanligimizdan bizi kendisi kurtariyor” diye konustu.

Öztürk, 100 ton su bedelinin ödendigine dair makbuzu aldiginda çok sevindigini ve bir gün yeniden sigaraya basladigi taktirde bin 500 YTL bagis yapacagina dair söz verdigini söyledi.