‘Sigarayı bırakmak istoyorsanız leblebi yiyin’

Leblebinin sigarayı bırakmak için çok önemli bir çerez olduğu belirtildi.

Alpay, “Midede tokluk hissini sağlayan ve sigara denilen zehirden uzaklaştıran leblebiden başka güvenli ve lezzetli bir madde yoktur.” dedi.

Yıllar boyu insanların sigarayı bırakmak için çeşitli çareler aradığını kaydeden Türkiye Yeşilay Derneği Çorum İl Temsilcisi Attila Alpay, uzmanları dinlemeden kimsenin sigarayı kendi başına uzun süreli olarak bırakamadığına dikkat çekti.

Tiryakilere sigaradan kurtulmaları için söylenen tüm yöntemlerden farklı olarak leblebi yemeleri tavsiyesinde bulunan Alpay, “Nohut uzun süren işlemler neticesi kızartılır bu arada üzerinde kömürleşen minik yüzeyler oluşur. Bu da sigara tiryakileri için aktif organik karbon etkisi oluşturarak mide ve bağırsaklardaki zehirli maddeleri absorbe eder yani emer. Zift ve nikotin bu suretle nohudun protein, nişasta ve unlu kimyasal yapısı tarafından tutulur ve insan vücudunun zehirlenmesi önlenir. Bu unlu maddeler başka zamanda bağırsaklarda piston etkisi yaparak gazları ve başka bakterileri de emerek posalı yiyeceklerdeki etkinin aynını yapar ve vücudu temizlerler sonra da birlikte dışarı atılırlar.” diye konuştu.

Türkiye’de bir günde aktif sigara içen insan sayısının 34 milyona ulaştığına işaret eden Türkiye Yeşilay Derneği Genel Merkezi Üyesi ve Çorum Şubesi Başkanı Attila Alpay, sigaranın insan bünyesinde ne gibi zararlı tahribatlar yaptığının kimse tarafından sorgulanmamasının hayret verici ve bir o kadar da düşündürücü olduğuna dikkat çekti.

Özellikle gençliğin göz göre göre zehirlendiğini dile getiren Alpay, “Avrupa’da avamlık kabul edilen sigara içme olgusu hala ülkemizde bir ritüel ve bir görenek halinde yürümekte ve genellikle alkolle birlikte seyretmektedir.” yorumunda bulundu.

Okulların halinin ise çok daha perişan olduğunu aktaran Attila Alpay, birçok okulda Yeşilay kolu öğretmenlerinin sigara içtiklerini savundu.

Alpay, “Sigara içen öğretmen öğrencilerine nasıl örnek olacak? Okullarda yasaklanmasının yanında mücadele için de büyük bir hamlenin başlatılması gerekir. Ülke nüfusumuzun 22 milyonu 1-17 yaş arasındadır. Bunun 15 milyonu öğrencidir. Sigara üreticilerinin birinci hedefi işte bu gençlerimizdir.” diyerek tehlikenin boyutuna dikkat çekti.

5 yıldır İç Anadolu illerinde okul, hapishane ve askeri birlikleri dolaştığını ifade eden Attila Alpay, gözlem ve tespitleri sonucunda büyük bir üzüntü içerisine girdiğini ve ruhen muzdarip olduğunu sözlerine ekledi.