Sigarayı bırakmak yaşam kalitesini artırıyor

Erzurum Kazım Karabekir Belediye Başkanı Dursun Şahin, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nde tiryakilere altın niteliğinde öğütlerde bulundu.

Sigarının bırakılmasıyla kişinin yaşam kalitesinin arttığını kaydeden Şahin, “Paradan tasarruf edeceksiniz. Sigaranın dumanıyla, arkadaşlarınızın ve ailenizin kalp ve akciğer hastalıklarına yakalanmalarına neden olmayacaksınız. En önemlisi de kendi hayatınızı kurtaracaksınız.” dedi.

Gerek çocukların özenti yapmaması, daha sağlıklı bir geleceğe sahip olması, gerekse kişinin kendi sağlığı için sigarayı bırakması uyarısında bulunan Şahin, şunları söyledi: “Sigarayı bırakanlarda kalp hastalıkları, felç, kanser, amfisem veya bronşit gibi akciğer hastalıklarına yakalanma ve sağlıksız bebek sahibi olma riski azalıyor. Özellikle anne, babaların bu konuda daha hassas olmalarını istiyoruz. Sigaranın bırakılması halinde daha uzun ve sağlıklı bir yaşam şansının artacağı ve ilerleyen dönemlerde sigaranın elbise, saç, ve nefeste meydana getirdiği kötü koku da kayboluyor. Kendim sigarayı bırakalı daha sağlıklı bir yaşama sahip olduğumu gözlemekteyim. Günde 3 paket içtiğim sigara sağlığımı oldukça tehdit etmeye başlamıştı. Ama şimdi 18 yıl sonra görüyorum ki, yaşım ilerlemesine rağmen sabah uyanışım dahi 18 yıl öncesinden daha sağlıklı ve daha iyi.”

Başkan Şahin, sigaradan dolayı Türkiye’de halen yılda 2.72 milyar dolar ekonomik kayıp olduğunu, yaklaşık 100 bin kişinin sigara nedeniyle erken öldüğüne dikkat çekerek, “Bu sayı ülkemizde bir yılda ölen anne, bebek ve çocuk sayısının yaklaşık iki katıdır. 1900 yılından bu yana meydana gelen doğal afetlerden (deprem, sel baskını v.b.) ölen kişi sayısından fazladır.” şeklinde konuştu.