Sığırcık kuşlarına çare balonla aranıyor

Yozgatlıların son zamanlarda sığırcık kuşları ile başları dertte.

Gelen şikayetlerden sonra harekete geçen valilik de sorunun çözümü için çeşitli yöntemler geliştiriyor. İlk olarak yapay gürültüyle kuşları kaçırmaya çalışan valilik, bunda başarısız olunca şimdi de çareyi ağaçlara renkli balon asmakta arıyor. Asılan balonlardan korkan sığırcıklar, bir daha aynı yere gelmekten çekiniyor.

Vali Konağının bahçesine yerleşen sığırcık kuşları için gürültü sisteminden sonra şimdi de ilginç bir yol denenerek bahçedeki ağaçlara renkli balonlar astırıldı.

Yozgat ili bu günlerde çok ilginç günler yaşıyor. Zira Yozgat Vali Konağı’nın bahçesinde bulunan çam ağaçlarını tam anlamı ile sığırcık kuşlarının mesken tutması sonucu hem şehrin en işlek caddesi konumunda bulunan Lise Caddesinden gelip geçenler, hem de Yozgat Valisi Gökhan Sözer sıkıntılı günler yaşıyor.

Bir süre önce Müftülük binasında bulunan kavak ağaçlarının kesilmesi sonucunda ağaçlara yuva yapan sığırcık kuşları kent merkezinin en işlek mekanı konumundaki Lise caddesine akın ederek ağaçları mesken tuttu.

Yozgat Valiliği de kısa bir süre önce sığırcık kuşlarını ürküterek bulundukları yerden kaçırmak için gürültü sistemi kurdu. Ancak bunun da faydası görülmeyince ilginç bir yöntem uygulamaya konuldu.

Valiliğin ilginç projesi ise vatandaşlar tarafından hala fark edilmedi. Tercih edilen yöntem her ağaca birden çok şişirilmiş renk renk balonların asılması oldu. Ağaçlara yaklaşan kuşlar balonlara her yaklaştıklarında değerek patlamalarına sebep oldukları için, sığırcıklar bu balonların patlamasından dolayı korkarak pek yaklaşmak istemiyorlar. Ama patlayan balonların yerine tekrar konmayı da ihmal etmiyorlar.

Vali Konağının ön bahçesinde yer alan çam ağaçlarının üzerine asılan balonlar renkli görüntüleri ile adeta lunaparkı aratmıyor. Lise caddesinden geçen halk, gerek caddenin kuşlar tarafından kirletilmesi konusunda gerekse de etrafa yayılan ağır kokudan şikayetçiler.

Ağaçlara asılan balonları gören vatandaşlar ise olay karşısında tebessüm ederken; Erdoğan Budak isimli vatandaş da olayın çok ilginç olduğunu dile getirerek ” Ben hayatımda böyle bir olay görmedim. Ağaçlar aynı karnaval yerine dönmüş. İnşallah bu bir çözüm olur. Ben de bu kuşların Lise caddesi gibi işlek bir caddeye gelip insanlarla iç içe bir ortamda nasıl ağaçlara yerleştiğini anlayamadım. Çamlık gibi bir yer varken neden Lise Caddesini ve Vali Konağını seçtikleri de bence çok ilginç ” dedi. Ayrıca Budak tüm vatandaşlar gibi kendisinin de hem kokudan hem de etrafın pis olmasından rahatsızlık duyduğunu da dile getirdi.

Yozgat halkını endişelendiren bir konu da sığırcık kuşlarının kuş gribi taşıyabilir olması. Vatandaşlar Lise Caddesinden geçerken üzerlerinin pislenmemesi için caddede hızlı yürüyüp, aynı zamanda da kafalarını kaldırarak yukarıya doğru bakıyorlar ve kıvrak hareketlerle yolda yürümek zorunda kalıyorlar.