Siirt Açık Cezaevi’nde bilgisayar laboratuvarı kuruldu

Siirt Açık Cezaevi'nde bir bilgisayar laboratuvarı kuruldu. Laboratuvarın açılışı nedeniyle düzenlen törenin ardından Siirt İlim Spor Kültür Araştırmaları Vakfı Başkanlığı sanatçıları tarafından bir konser verildi.

Son 3 ayda yapılan etkinliklerde sosyal, eğitim, kültür ve diğer beceri gerektiren işlerde Siirt Açık Cezaevi’nin yüz puan üzerinden Türkiye geneli 95 puan alarak birinci olmuştur. Türkiye genelinde Siirt Açık Cezaevi’nin iyi bir durumda olduğunun göstergesidir” dedi.

Törende ayrıca Açık Cezaevi Müdürü Kasım Demiralp Açık Cezaevi’nde sürdürülen mesleki ve eğitim faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Demiralp, “Kurumun temel amacı, hükümlülülere doğru davranış, tutum ve alışkanlıkları benimseterek yeniden suç işlemesini önleyecek ahlaki değerler kazanmlarını sağlamak, salıverilmelerinden sonra topluma uyumlarını kolaşlaştırmaktır. Hükümlülerimize yönelik, mesleki eğitimi, kültürrel faaliyetler, bedensel eğitim, spor ve sosyal ve kütüphane faaliyetlerini ihtiva edilmiş bir şekilde çalışmalar yürütülmektedir. Ayrıca işyurdumuza bağlı faaliyet gösteren Siirt seccadesi ve battaniyesi dokumacılığı atölyesi, ekmek fırını ve halı yıkama atölyelerinde çalışan hükümlülerimize birer meslek öğretme ve bütçelerine maddi katkı sağlamaktadır. SRAP kasamında çok amaçlı toplum merkezi salonu ve el işi atölyesi ile Siirt seccadesi ve Battaniyesi dokuma atölyeleri projeleri kabul edilmiştir” şeklinde konuştu.

Cezaevinde sürdürülen 1 ve 2. kademe okuma yazma kurslarının yanında İngilizce kursu da veriliyor. Mesleki beceri kazandırma amacıyla da kalorifer ateşçiliği, elektrik ve sıhhı tesisatçılığı, seramik döşemeciliği konularında kurslar düzenleniyor. 50 mahkumun kaldığı ve halen bir fırın ve Siirt battaniye ve seccadelerinin dokunduğu atölye ile bir halı yıkama atölyesinin faaliyet gösterdiği cezaevinin, sürdürülen kurslar sportif faaliyetler ve sosyal çalışmalar açısından yapılan son 3 aylık değerlendirmelerde Türkiye’nin en iyi cezaevlerinden biri olduğu belirtildi. Hediyelik eşya hazırlama yanında kütüphanenin zenginliği dikkat çekti.

Daha sonra SİSKAV vakfı sanatçıları Lütfü Turşak ve Cengiz Tan tarafından bir konser verildi. Konserde yöre şarkıları eşliğinden Cezaevi çalışanları ve mahkumlar halay çekip eğlendi.

Törene Vali Hüseyin Avni Mutlu, Belediye Başkanı Mervan Gül, Cumhuriyet Başsavcısı Alaettin Soylu, Adalet Komisyonu Başkanı Yıldırım Gökçe, Jandarma Alay komutan albay Bektaş Şahin, Milli Eğitim müdürü Şerafettin Demirci, Savcı ve Hakimler yanında aileler de katıldı.