Siirt’te DİKA bilgilendirme ve eğitim toplantısı yapıldı

Dicle Kalkınma Ajansı 2011 mali destek programı tanıtım ve eğitim toplantısı yapıldı.

Dicle Kalkınma Ajansı 2011 mali destek programı tanıtım ve eğitim toplantısı yapıldı. Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan toplantıya Vali Musa Çolak, Belediye Başkanı Selim Sadak, kaymakamlar, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Özgür Çalapkulu ve diğer davetliler katıldı.
Toplantıda konuşan DİKA Genel Sekreteri Abdullah Erin “Kalkınma ajansları ezbere hareket eden ezbere destek sağlayan kuruluşlar değil, bölgeyi iyi analiz eden araştırmalar yapan, gene katılımcı toplantılarla bu bilgileri STK larla yatırımcılarla paylaştıktan sonra belirlenen strateji doğrultusunda destek veren kuruluşlardır. Bu güne kadar tarımdan sanayiye, ekonomiden sosyal yöne kadar nitelikli 30’dan fazla çalışma yaptık. Bu alanlarda yaşanan sorunları tespit eden ve bunlardan çıkışı sunan reçeteler, içeren çalışmalardı. Bunlar aslında mali desteklerden daha önemlidir. Yalnız dört ili değil bölgeyi çevresi ile yani Irakla Suriye’yle İran’la ve batı ile bağlantısını sosyal yön dahil, bütün sektörleri ortaya koyarak bütün içeren 250 sayfalık bir durum analizi, 250 sayfalık bir bölümde de bunların aşılmasına ortaya yönelik çalışmalar basım aşamasındadır. Bu yıl mali desteğe çıkmada, onay olmadığı için bizim elimizde olmayan nedenlerden geç kaldık önümüzdeki yıllarda onay beklemek zorunda kalmayacağız. 2013 yılında kadar hazırladığımız bu 500 sayfalık doküman doğrultusunda desteklere çıkacağız. Bu yıl ki mali destekte yönetim kurulumuzun kararı doğrultusunda geçen yıl ki desteklerden yararlanma oranı ve Siirt ile Şırnak’ın kalkınmışlık düzeyi göz önünde bulundurarak, kota koyduk. Sektörel gelişim için vereceğimiz 10 milyon liranın 3’er Milyon lirasını Siirt ve Şırnak’a, 2’şer milyon lirasını da Mardin ve Batman’a ayırdık. Ödeneğini doldurmayan illerin ödeneği diğer illerce kullanılabilecek. Biz desteklerimizde objektif davranıyoruz. Siyasi konumu sosyal konumu ne olursa olsun hiç kimseye bir ayırımcılık yapmıyoruz. Yatırımlarda son çivi çakılıncaya kadar takipçi oluyoruz. Nitekim geçen yıl destek alan 46 adet proje vardı. Bunlardan aykırı davranan 6-7 tanesinin desteklerini fesh ettik.” dedi.
Genel Sekreter Erin, 26 kalkınma ajansı arasında geçen yıla göre bütçeleri performanslarına göre artan üç ajanstan biri olduklarını ve 20.9 milyon olan bütçelerinin 18.5 milyon lirasını yatırımcıya destek olarak vereceklerini belirtti.
Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak da yaptığı konuşmada, dünyada aralarında, İtalya İrlanda, Fransa ve İspanya gibi ülkelerinde bulunduğu bir çok ülkenin sorunlarını kalkınma ajansları aracılığıyla çözdüklerini belirtti. Sadak, “Bu ülkelerde ekonomik problemlerin çözülmesi, sosyal, kültürel sorunların, çözülmesinde kalkınma ajansları büyük bir rol oynamışlardır. Dicle Kalkınma Ajansının Siirt ve Şırnak’a pozitif ayırımcılık yaptığı gibi kalkınma ajansları arasında da Dicle Kalkınma Ajansına pozitif ayırımcılık yapılması gerekiyor.” dedi.
Siirt’in kendisine ayrılan ödeneğin tümünü kullanabileceği kadar proje üretmesini isteyen başkan Sadak, ajansın projelerin rengine ve herhangi bir kriterine bakmadan, objektif bir şekilde yalnızca uygulanabilirliğine göre hareket ettiğini sözlerine ekledi.
Vali Musa Çolak’ta yaptığı konuşmada, hizmetlerde merkezden yerele doğru gelindiğini söyledi. Çolak “Daha önce merkez kuruluşlarının elinde olan bir çok bütçe mahalli idarelere devredildi.Bunların arasında Milli Eğitimin bütçesi, sağlığın bütçesi tarımın , turizmin bütçeleri il özel idarelerine devredildi.Bu hükümetimizin yapmış olduğu büyük bir reformdur.” dedi
Dicle Kalkınma Ajansı’nın donanımlı bir kadroya sahip olduğunu sözlerine ekleyen Vali Musa Çolak, yatırım yapmak isteyen herkese proje aşamasında yardımcı olunacağını belirtti.
Toplantı yatırımcılara mali destek başvurularının nasıl olacağı konusunda eğitim bilgilerinin verilmesi ile devam etti.