‘Şikâyet gelirse soruşturmayı yaparız’

Genelkurmay Başkanlığı, Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan Şemdinli iddianamesiyle ilgili tartışmalar üzerine dün yazılı bir açıklama yaptı.

General ve amirallerle ilgili adlî kovuşturmanın ancak askerî savcılık tarafından yürütülebileceğine dikkat çekilen açıklamada, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’la ilgili kendilerine herhangi bir ihbar ya da şikayet gelmediği vurgulandı. Soruşturma yapılmadan kişiler hakkında hüküm sergileyici beyanlarda bulunmamak gerektiğine dikkat çeken Genelkurmay Başkanlığı, “Generallerle ilgili şikayetler bize gönderildiğinde konu incelenecek ve sonucu kamuoyuna sunulacaktır.” ifadesini kullandı. Şemdinli iddianamesinin mahkeme tarafından kabul edilmesinin, generallerin yargılanmasıyla ilişkisi bulunmadığının da altı çizildi.

Bu arada, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Şemdinli davasının 4 Mayıs’ta görülmesini kararlaştırdı. Savcı Ferhat Sarıkaya’nın hazırladığı iddianamede, astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemde bulunmak, adam öldürmek, adam öldürmeye teşebbüs etmek ve suç işlemek için anlaşmak”la suçlanıyor. Sanıklar için müebbet hapis isteniyor.

Basında, Şemdinli olayı iddianamesine atfen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komutanlarına ilişkin çeşitli yorumların yer aldığının kaydedildiği açıklamada, yasal mevzuatın tam olarak bilinmemesinden kaynaklanabilecek yanlış anlaşılmaların önlenebilmesi için konunun açıklığa kavuşturulmasına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. Açıklamada, 353 sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu gereğince, asker kişilerin askerî yargıya tabi suçlarına ilişkin olarak cumhuriyet başsavcılıklarına yapılacak ihbar ve şikayetlerin, gerekli adli işlem yapılmak üzere; generaller ve amiraller için doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na, diğer askerî şahıslar için teşkilatında askeri mahkeme kurulan kıta komutanlıklarına gönderilmesi gerektiğinin altı çizildi: “Nitekim, Adalet Bakanlığı’nın 1 Ocak 2006 tarih ve 23 sayılı ‘Asker Kişiler Hakkındaki Soruşturma’ konulu genelgesinde bu tür ihbar ve şikayetler hakkında cumhuriyet başsavcılıklarınca yapılan usul hatalarına işaret edilmektedir. Bu yasal mevzuata göre; general ve amiraller için adli soruşturma ancak genelkurmay başkanının emir ve müsaadesi ile Genelkurmay Askerî Savcılığı tarafından yapılabilir. Soruşturma yapılmadan adı geçen kişiler hakkında hüküm sergileyici hiçbir ifadenin kullanılmaması hukukun genel ilkesidir. Cumhuriyet başsavcıları, generaller ve amiraller hakkında vaki olabilecek suçlamaları, bunların ciddiyetini dikkate alarak Genelkurmay Başkanlığı’na gönderirler. Genelkurmay başkanı iddiaları adli müşavirliğine inceleterek ve onların tekliflerini de dikkate alarak değerlendirir ve soruşturma açılıp açılmamasına karar verir. Soruşturma sonucunda askerî savcı ya dava açar ya da kovuşturmaya yer olmadığına karar verir. Van Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan henüz bu konuda bir ihbar veya şikayet Genelkurmay Başkanlığı’na intikal etmemiştir. Van 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin iddianameyi kabul etmesinin, generallerin yargılanmasıyla ilişkisi bulunmamaktadır. Generallerle ilgili ihbar ve şikayetler Van Başsavcılığı’nca Genelkurmay Başkanlığı’na gönderildiğinde konu incelenecek ve sonucu kamuoyuna sunulacaktır.”

Van Adliye kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Ankara’ya gönderilen dosya, pazartesi günü postaya verildi.