Şike soruşturmasında Yıldırım’la birlikte 25 kişinin itirazı reddedildi

Futbolda şike soruşturması kapsamında Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 25 kişinin tutukluluğuna yapılan itirazlar reddedildi.

Futbolda şike soruşturması kapsamında Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 25 kişinin tutukluluğuna yapılan itirazlar reddedildi. Ret kararına bir kısım şüphelilerin beyanları da gerekçe olarak gösterildi.
    Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında nöbetçi İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan eski Diyarbakırspor Başkanı Abdurrahman Yakut, eski Giresunspor Başkanı Olgun Peker, eski federasyon yöneticisi Haldun Şenman, Avukat Talat Emre Koçak, Giresunspor yöneticisi Coşkun Çalık, Giresunspor Kulübü Başkanı Ömer Ülkü, Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Odyakmaz, Cemil Turan, Eskişehirspor Sportif Direktörü Ümit Karan, Sivasspor’un kalecisi Korcan Çelikay, FB’li yönetici İlhan Ekşioğlu, FB As Başkanı Şekip Mosturoğlu, Sivasspor yöneticisi Ahmet Çelebi, Avukat Sami Dinç, Yusuf Turanlı, Abdullah Başak, Bülent İbrahim İşçen, Tamer Yelkovan, Mehmet Yenice ve Ali Kıratlı’nın tutukluluklarına yapılan itiraz reddedildi.
    Mahkeme Başkanı Şeref Akçay ile üye hakimler Mustafa Boz ve Metin Özçelik’ten oluşan heyetin kararında, şüphelilerin üzerlerine atılı suçun niteliği, atılı suç için yasalarda öngörülen ceza süresi, dosyada bulunan fiziki takip tutanakları, telefon görüşme tutanaklarının içerikleri, bir kısım şüphelilerin beyanları, yakalama, el koyma tutanakları, tespit tutanakları ve diğer belgeler göz önüne alındığında şüpheliler açısından kuvvetli suç şüphesinin var olduğunu gösteren olguların bulunduğu belirtildi.
    Kararda ayrıca delillerin henüz toplanmamış olmasını göz önüne alan mahkeme, tutuklama kararlarında herhangi bir isabetsizlik bulunmadığı ve tutuklama tarihinden bugüne kadar da dosyadaki şüpheliler lehine tutuklama sebeplerini ortadan kaldıran bir değişikliğin bulunmadığını kaydetti.
    Mahkeme başkanı Şeref Akçay, şüpheliler Ömer Ülkü, Abdurrahman Yakut ve Coşkun Çalık’ın tahliyesi yönünde görüş bildirdi. Başkan Akçay, 3 şüpheliye isnat edilen eylemlerin işlendikleri tarih, delil durumu ve suç vasfının değişme ihtimalini göz önüne alarak bu şüpheliler hakkında yurt dışı yasağı konmak suretiyle tahliyelerine karar verilmesi görüşünde olduğunu belirtti.

    AZİZ YILDIRIM’IN TALEBİ DE REDDEDİLDİ
    Soruşturma kapsamında FB Başkanı Aziz Yıldırım ile Selim Kımıl, Abdullah Eker ve Abdullah Karakuş nöbetçi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanmıştı. Dört ismin de tutukluluğuna yapılan itiraz oybirliği ile reddedildi.
    Şike soruşturmasında şu ana kadar 31 şüpheli tutuklanırken, 21 kişi savcılık sorgusunun ardından serbest kaldı. 19 zanlı ise tutuksuz yargılanmak üzere mahkeme tarafından serbest bırakıldı.