Silifke’de ‘TÜBİTAK 4006 Bilişim Fuarı’ açıldı

Mersin'in Silifke ilçesi Keben Ortaokulu'nda açılan 'TÜBİTAK 4006 Bilişim Fuarı'nda öğrencilerin hazırladığı 25 proje görücüye çıktı.

Mersin’in Silifke ilçesi Keben Ortaokulu’nda açılan ‘TÜBİTAK 4006 Bilişim Fuarı’nda öğrencilerin hazırladığı 25 proje görücüye çıktı.

Fuara, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafattin Çiftçi, öğrenci, öğretmen ve idareciler katıldı. 5 ve 8. sınıfların katıldığı bilim fuarında, öğrenciler matematikte anlamakta zorluk çektiği bir konudan hareketle yeni bir yöntem geliştirerek yaşadığı soruna çözümler aradı.

Fuarın açılışında konuşan Okul Müdürü Fikret Şahin, “İnsanlığın uzun yıllar boyu çeşitli metotlar kullanarak elde ettiği doğruluğu ispatlanmış sistematik bilgiler topluluğuna bilim diyoruz. Bilimsel çalışmalar sonucu kazanılan bilgilerin günlük hayatımızı kolaylaştırıcı haline dönüşmesi ise teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Artık günümüzde güçlü devlet güçlü ülke demek bilgiyi üreten ve teknolojik gelişmelerle dünyaya yön veren ülke demektir. Bilgiyi üreten ve elinde bulunduran toplumlar eğitim, ekonomi ve askeri alanda söz sahibi olan toplumlardır. Son yıllarda eğitim müfredatında yapılan değişikliklerle bilgiyi ezberleyen değil, soran, sorgulayan bireyler yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Bu hedeflere ulaşmada bilim fuarlarının büyük katkılarının olduğu bir gerçektir.” diye konuştu.

Fen ve teknoloji öğretmeni ile teknoloji ve tasarım öğretmeni bulunmadığından projelerin sadece matematikle ilgili olduğunu dile getiren Şahin, fuarın düzenlenmesinde emeği geçen matematik öğretmenimiz Ufuk Alabaşlı ve öğrencilere teşekkür etti.