Simav’da 1 kişinin ölümüne neden olan kurt sürek avıyla öldürüldü

Kütahya'nın Simav ilçesinde 13 Nisan günü 2 kişiye saldıran ve birini öldüren kurdun, avcılar tarafından vurulduğu belirtildi.

Kütahya’nın Simav ilçesinde 13 Nisan günü 2 kişiye saldıran ve birini öldüren kurdun, avcılar tarafından vurulduğu belirtildi. 34 avcının katıldığı sürek avıyla öldürülen kurttan gerekli doku örnekleri alındığı kaydedildi. Fotoğrafı çekilen kurdun kuduz olma ihtimaline karşı uygun yöntemlerle gömüldüğü açıklandı.
    Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada kurdun öldürülmesi için 16-17 Nisan tarihlerinde Jandarma Karakol Komutanlığı, İlçe Tarım Müdürlüğü ile Simav, Gediz, Tavşanlı, Altıntaş avcı dernekleri ve avcıların katılımı ile olay mahalli ve civar köyleri kapsayacak şekilde sürek avına başlandığı ifade edildi. 16 Nisan’da 1 kurdun vurulduğu ancak yaralı olarak kaçtığı belirtildi. Düzenlenen 2 günlük sürek avına ilk gün 34, ikinci gün 28 belgeli avcı katıldığı, bu esnada öldürülen veya yaralanan başka yaban hayvanı olmadığına dikkat çekildi.
    18 Nisan tarihinde Çuhalar köyü civarında yarlı kurdun ölü bulunduğu vurgulanarak, “İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne haber verilerek, incelenmek üzere kurttan gerekli doku örnekleri alınarak, fotoğrafı çekildikten sonra kuduz olma ihtimaline karşı uygun yöntemlerle gömülmüştür. 200 avcının sürek avına katıldığı doğru değildir.” denildi.