Simav’daki dershanelerden: Dershaneler eğitimde fırsat eşitliği sağlamaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershane ve etüt merkezlerini kapatmaya yönelik kanun tasarısına bir tepki de Simav'dan geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershane ve etüt merkezlerini kapatmaya yönelik kanun tasarısına bir tepki de Simav’dan geldi. Dershane yöneticileri tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, “Dershaneler eğitime fırsat eşitliği sağlamaktır.” denildi.

Kütahya’nın Simav ilçesinde Eğitime hizmet veren Simav Pi Analatik Dershanesi Kurucu Temsilcisi İbrahim Arslan, Simav Körfez Dershanesi Müdürü Şerif Ece, Simav Final Dershanesi Müdürü İbrahim Akkaya dershane ve etüt merkezlerini kapatılmak istenmesine yönelik ortak basın açıklaması yaptı.

Simav Dershaneler Birliği’nin basın açıklamasında Simav’da bulunan dershanelerin idarecileri söz aldı. Simav Pi Analatik Dershanesi Kurucu Müdürü İbrahim Arslan, “Eğitimin yetersiz kaldığı yerde dershaneler aracılığı ile bu kapatıldı. Dershaneler eğitimde fırsat eşitliği sağlamaktadır. Mesela meslek liselerinde genel kültür dersleri sadece birinci sınıfta verilmektedir. Diğer yıllarda ise meslek dersleri verilmektedir. Meslek lisesi öğrencileri ise lise dördüncü sınıfta genel kültür derslerinden üniversite için sınava tabi tutulmaktadır. Meslek liseleri, Fen liseleri ve özel okulların girdikleri sınava tabi tutuluyor ve eğitim eşitliğinden bahsediyor. Dershaneler eğitimde eşitliği sağlayan yerlerdir, bozan yerler değildir.” dedi.

Dershanelerin kapatılması ile ilgili ne Başbakan’ın, ne bakanların geçerli bir gerekçe sunamadıklarını belirten Arslan, “Milli Eğitim Bakanı başka konuşuyor, bakanın müsteşarları başka konuşuyor.” dedi.

Körfez dershaneleri olarak her zaman fakir öğrencilerin yanında olduklarını belirten Simav Körfez Dershanesi müdürü Şerif Ece ise, “Dershanelerin devlet okullarıyla paralel bir eğitim vermediklerinden bahsediliyor. Bunun için özel okullara dönüştürüleceği söyleniyor ama özel okulların büyük bir bölümünün kontenjanları boş zaten. Teşvik vermek istiyorlar. Şu an ki özel okullara neden verilmiyor? Bu duruma özel okullar da tepki gösterecektir. Dershane ve test merkezleri ile ilgili hiçbir soruya açıklık getiremiyorlar.” şeklinde konuştu.

Dershaneler olayını oldu bittiye getirmek istedikleri belirten Simav Final Dershanesi müdürü İbrahim Akkaya, “Bir gün başka, daha bir gün başka konuşuluyor. Gerekçe olarak dershaneler para tuzağı olarak görülüyor. Biz kapımıza gelen hiçbir fakir ve yetim öğrenciyi geri çevirmedik. Dershaneler çocuklarımızı sokakların kötü alışkanlıklarından korumaktadır. Anadolu çocuğu dershaneye çok zor şartlarda geliyor. İşte, Başbakanın son zamanlarda yaptırdığı anketlerde halkın yüzde 71’i dershanelerin kapatılmasını istemiyor.” ifadelerini kullandı.

Kız Meslek lisesi dördüncü sınıf öğrenci olduğu söyleyen Betül Kahraman ise, “İki yıldır dershaneye gidiyorum. Dershanemizin bana sağladığı fayda gerçekten çoktur. Genel kültür dersleri birinci sınıfta gördük. Birinci sınıftan sonra hep mesleki dersler gördük. Dershanemizde gördüğümüz deneme sınavları bize çok şeyler kazandırıyor. Büyüklerimizden dershanelerimizin kapatılmamasını istiyoruz.” dedi.

İki yıl önce mezun olduğunu söyleyen Şeyda Aktar ise, “Dershanelerin kapatılması ile ilgili çok üzücü haberler duyuyoruz. Bu bizi çok rahatsız ediyor. Sonuçta ben mezun bir öğrenciyim. Düzenli çalışmaya ihtiyacım var. Bana bunu dershaneler sunuyor.” diye konuştu.