Şimşek: 2010 başlangıç yılı olacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin 2010'a çok iyi başlangıç yaptığını belirterek, "Bu sene de hedefleri çok rahat aşacağımızı düşünüyorum" dedi.

Bakan Şimşek, Capital ve Ekonomist dergileri öncülüğünde kurulan CEO Club toplantısında konuştu.

Şimşek, bütçe görüşmeleri sırasında çok eleştirildiklerini ancak, bütçedeki açıkların Türkiye’ye özgü olmadığının görüldüğünü ifade ederek, “Aslında görüldü ki Türkiye bu sınavdan başarıyla çıkmıştır. Bunu ben söylemiyorum, uluslararası camia hemfikir…” dedi.

Dünyada bütçe açıklarının kaynağının krizden çıkış için özellikle, bankacılık gibi bazı sektörlere verilen devlet destekleri olduğunu anlatan Şimşek, bunun devlet bilançolarına yansıdığını, sürecin sonucu olarak da borç stoklarında artış yaşandığını, borç stoğundaki artışın sadece bütçe açığı değil sosyal güvenlik gibi görünmeyen yükümlülüklerde de sıkıntılara neden olduğunu anımsattı.

“Türkiye’nin görünümü kötü değil”

Dünya ekonomisinin sözünü ettiği destekler çekildiğinde ayakları üzerinde durup duramayacağına ilişkin hala kırılgan ve desteklerin hızlı bir şekilde çekilmeyeceği düşüncesinde olduğunu, krizin temelinde makro ekonomik dengesizlikler bulunduğunu yineleyen Şimşek, Türkiye’nin 10 yılda çok önemli politikalar ürettiğini, uygulamaya koyduğunu ve sonuç aldığını, özellikle bankaların, finans sisteminin sağlam yapısının Türkiye için ön plana çıktığını belirterek, “Türkiye’nin görünümü kötü değil, aslında iyi bir noktadayız” dedi.

Dünyanın krizden, politika yapıcıları, para ve maliye politikaları, politikacılar sayesinde global bir daralmaya yakalanmadan çıkışa geçtiğini de belirten Şimşek, “Ben temkinli bir iyimserliğe sahibim. Politikacı, maliye bakanı değil, objektif bakılsa dahi Türkiye krizi iyi atlattı, stress testinden başarıyla geçti” diye konuştu.

“Hedefleri çok rahat aşacağımızı düşünüyorum”

Türkiye’nin 2010 yılına çok iyi başlangıç yaptığını, alınan tedbirlerle ve dünyadaki toparlanma sayesinde gelir artışı yaşandığını, harcamaların reel bazda kontrol altında olduğunu belirten Şimşek, “Bu sene de hedefleri çok rahat aşacağımızı düşünüyorum” dedi.

Konukların sorularını da yanıtlayan Şimşek, tüketici finans şirketleri adına vergisel kolaylık yapılıp yapılamayacağına ilişkin soruyu, sektörel bazda uygulamada bazı sıkıntıların varlığının farkında olduklarını ancak, sektörel talepleri karşılama yönünde tavırları olduğunu anımsattı.

Şimşek, “Vergi oranları aslında düşük ama birkaç sektörde bunu söyleyemeyiz. Bütçe imkanlarını oluşturmak lazım. Zamanlama önemli. 2003’te, bolluk dönemlerinde bir çok düzenleme yaptık şimdi onları almakta zorlanıyoruz. Bazı doğru adımlar atıldı ama bazıları doğru değildi” dedi.

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş’in, Anadolu’da hizmet vermek için kurdukları 4-5 personelli şubeyle, İstanbul Nişantaşı’ndaki şubenin aynı harcı ödeyeceğini, banka şubelerinden alınan harçlarla ilgili nüfus kademelendirmesinin yeniden ele alınması talebine Şimşek, şu yanıtı verdi:

“Makul karşılamak lazım. O konuyu fazla irdelememekte yarar var. Aşırı bir yük değil. Başka alternatifler düşünülse çok farklı olabilirdi. Krizden çıkışta dolaylı vergilerde bir artış oldu ama önemli ölçüde krizi vatandaşa ve iş dünyasına yansıtmamaya çalıştık” dedi.

Şimşek, toplantı çıkışında gazetecilerin stopaj konusundaki sorusuna “Stopajla ilgili olarak sadece şunu söyleyeceğim. Düzenlemelerimizde makro ekonomik istikrarı, finansal istikrarı ön planda tutacağız. O şekilde bir düzenleme yapacağız. Birkaç hafta içinde belli olur” yanıtı verdi.