Şimşek: Krizi kendi tedbirlerimizle aştık

Şimşek, son 60 yılın en büyük krizini kendi imkanlarıyla ve tedbirleriyle çok başarılı bir şekilde atlatıldığını söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin son 60 yılın en büyük krizini kendi imkanlarıyla, kendi tedbirleriyle çok başarılı bir şekilde atlattığını söyledi.

Şimşek, bir günlük Gaziantep programı kapsamında, Şahinbey İlçe Belediyesinin zabıta ekipleri için satın aldığı motosikletlerin ve makine parkının güçlendirilmesi için satın alınan iş makinelerinin hizmete alınması nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Burada bir zabıta motosikletine binip gazetecilere poz veren Şimşek, kask giydi ancak ehliyeti olmadığı için motosikleti kullanamayacağını belirtti. Şimşek daha sonra belediye personeli ile birlikte yemek yedi.

Gaziantep Şehitkamil İlçe Belediyesinin yaptırdığı Gıda Bankası’nın açılışı dolayısıyla düzenlenen törene katılan Şimşek, konuşmasında, Türkiye’nin her tarafından bir heyecan bir coşku yaşandığını, aslında Türkiye’de güzel şeylerin olduğunu vurguladı.

”Türkiye son 60 yılın en büyük krizini kendi imkanlarıyla, kendi tedbirleriyle çok başarılı bir şekilde atlatmıştır. Kim ne derse desin, Türkiye’yi bugün başka ülkelerle karşılaştırın, Türkiye bu sınavdan çok büyük bir başarıyla geçmiştir” diyen Şimşek, geçmişte dünyada kriz yokken Türkiye’nin krizlere girdiğini, bu krizlerin çözümünü Türkiye’nin kendisinin üretemediğini, gidip uluslararası kuruluşların kapısını çaldığını, o kuruluşların verdiği reçeteleri uyguladığını ifade etti.

Şimşek, Türkiye’yi kendi programları, kendi tedbirleri, kendi kaynakları ve kendi çabalarıyla küresel ekonomik krizden kurtarıp düzlüğe çıkardıklarını belirterek, şunları anlattı:

”İnanıyorum, önümüzdeki dönemlerde de göreceksiniz, Türkiye çok hızlı bir şekilde büyüme trendine girmiş durumda. Tekrar işsizliğin azaldığı, büyümenin hızlandığı ve büyük başarıların sağlandığı bir döneme doğru gidiyoruz. Bakın sadece ekonomide değil, temel hak ve özgürlüklerin genişletilmesinde, demokrasinin standartlarının iyileştirilmesinde de Türkiye önemli mesafe katediyor.

Biz hükümet olarak her türlü sorunun çözümüne talibiz. Sorunlar varsa çözümü vardır. Risklidir diye biz o sorunlardan uzak durmuyoruz. Türkiye bugün bölgesinde ve dünyada giderek önemi artan büyük bir küresel ekonomik ve siyasi aktördür, kim ne derse desin. Dışarıdan bu böyle görünüyor. İçerdekiler de özellikle muhalefetteki arkadaşlarımız bunu ne kadar takdir ederlerse faydalı olur. Çünkü Türkiye en azından bu takdiri hak ediyor.”

Türkiye’nin önümüzdeki 30-40 yıl içinde, şu anda dünyanın en büyük ülkeleri olan pek çok ülkeyi geride bırakacak bir potansiyele sahip bulunduğunu kaydeden Şimşek, ”Yeter ki, biz birlik olalım, beraber olalım ve hep beraber dayanışma içinde ülke sorunlarının çözümüne katkıda bulunalım. Türkiye tabii ki çözülmesi gereken sorunlarla karşı karşıyadır. Hiçbir sorun çözülmez noktada değildir” dedi.

Şimşek, Türkiye’nin çözülemez görülen pek çok sorununu kendilerinin 7-8 yılda çözdüklerini anlatarak, birlik ve beraberlik içerisinde Türkiye’nin kalan sorunlarını da çözeceklerini söyledi.

Şimşek, ”İşsizlik hala büyük bir sorun, ben bunun farkındayım, hükümet olarak da biz bunun farkındayız. Ama inşallah büyüme ile birlikte, ortaya koyduğumuz teşvik sistemiyle tekrar yatırımlar artacak, tekrar istihdam artacaktır. Türkiye değişiyor, dönüşüyor, sorunlarımız var ama bu sorunlara çözecek bir irada var, siyasi istikrar var. Yeter ki bu zedelenmesin, Türkiye başarıdan başarıya koşmaya devam edecektir” diye konuştu.

SAĞLIKTA KATKI PAYI UYGULAMASI

Şimşek, Şehitkamil Gıda Bankasının ardından Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin yap-işlet-devret modeliyle yaptırdığı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yaşam Hastanesini hizmete açtı.

Şimşek, düzenlenen törende, hükümetlerinin sağlık alanında önemli reformlar yaptığını, kamunun verdiği sağlık hizmetlerinden memnun olanların oranının arttığını ifade etti.

Hükümetleri döneminde Türkiye’nin sağlık alanında çağ atladığına ve var olan birikimini katladığına dikkati çeken Şimşek, sağlıkta katkı payı uygulamasını savundu, muhalefetin bu uygulamayı istismar ettiğini belirtti.

Şimşek, şunları anlattı:

”Sağlıkta katkı payı uygulaması vatandaşın lehine olan bir uygulamadır. Maalesef her şey çok serbest çok cömert olunca istismarlar da ortaya çıkabiliyor. Bakın Avrupa’da hastaneye giden her 100 kişiden sadece 35’ine reçete yazılıyor, ilaç yazılıyor. Türkiye’de ise her 100 kişiden 85’ine ilaç yazılıyor. Büyük bir israf var ve büyük bir kısmı da dışarıya giden para, memleketin parası, vatandaşın parası.

Biz ne yaptık, katılım payı uygulaması getirdik. Bu doğru bir uygulamadır. Bu talep yönetimine yönelik bir uygulamadır. Yoksa vatandaşın sağlık hizmetine erişimini sınırlayan bir uygulama değildir. Ben bu konuda kesinlikle farklı düşünüyorum. Ülke olarak biz ne yaparsak yapalım sonuçta vatandaşın parasını kullanıyoruz. Ayrıca sistemin sürdürülebilir olması lazım. Bu nedenle de katkı payı uygulaması bir anlamda bir reformdur, doğru bir uygulamadır, talebin yönetilmesine yöneliktir. Yoksa herhangi bir şekilde sağlık hizmetlerine erişimi engellemeyi amaçlayan bir uygulama değildir.”

OTELLERİ HİZMETİ AÇTI

Şimşek, Gaziantep programını Accor ile AKFEN Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı işbirliğiyle 21 milyon avro harcanarak gerçekleştirilen Novotel ve İbis otellerini hizmete açarak sürdürdü.

Şimşek, törendeki konuşmasında, Türkiye’nin en önemli sorununun işsizlik olduğunu yineledi. Türkiye’nin bu sorunu özel sektör yatırımlarıyla aşacağını ifade eden Şimşek, ”İşsizliği kalıcı bir şekilde çözebilmenin yolu istihdam yaratacakların önünü açmaktır. Bu bakımdan Hamdi beyi tebrik ediyorum” dedi.

Oteller için Gaziantep seçilerek çok doğru bir karar verildiğini ifade eden Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Gaziantep ve hatta Türkiye Turizm açısından çok büyük bir potansiyele sahiptir ve bu potansiyele yatırım yapmak gerekir. Aslında burası bir fabrika, hizmet üretiyor, istihdam yaratıyor, ihracat olayı gerçekleşiyor. Türkiye’nin komşu ülkelerle ilişkilerini iyileştirmesi Gaziantep’in ve ülkemizin turizm potansiyelini daha da zenginleştirdi.

Global markalar gittikleri yöreye ek bir potansiyel ve müşteri kitlesi de götürüyor. Bu yatırım Gaziantep için bu bakımdan da çok önemli.”

AKFEN Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın da konuşmasında, Gaziantep’i uluslararası bir oteller zinciriyle buluşturdukları için çok mutlu olduklarını, Türkiye’nin her ilinde oteller zinciri olmasını istediklerini vurguladı. Hamdi Akın, Novotel ve İbis otellerinin Gaziantep’e kazandırılmasında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in risk almasının önemli payının olduğunu ifade etti, Güzelbey’e teşekkür etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise Novotel ve İbis otellerinin Gaziantep’e açılması sürecinde Hamdi Akın ile birlikte çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını bildirdi.

Güzelbey, ”İnşaatlar mühürlendi, birlikte mahkemelere gittik geldik. Biz belediye olarak bu yatırımla önemli bir kaynak da elde ettik. Elde ettiğimiz kaynağı da yine Gaziantep için harcadık, gidip Erivan için harcamadık. Ama bazı insanlar bir şeyler yapmak, bazıları yaptırmamak istiyor, biz hep yapan tarafta olduk” diye konuştu.

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı da konuşmasında, otel yatırımlarının Gaziantep’in turizm alanında da gelişmesine büyük katkı yapacağını vurguladı.

Şimşek’in Gaziantep programına eşi Esra Şimşek ile AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Fatma Şahin, Mehmet Erdoğan, Mehmet Sarı, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer, ilçe ve belde belediye başkanları ile diğer davetliler katıldı.