Sinan Aygün’ün 10 yılı incelenecek!

Ankara Ticaret Odası Meclis toplantısında 10 Yıllık Sinan Aygün dönemine ait harcamalar için araştırma komisyonu kuruldu.

Duransel Doğan – Zülfikar Doğan haberi

Ankara Ticaret Odası’nın oldukça tartışmalı geçen toplantılarının ardından geriye dönük olarak 10 yıllık hesap, harcama, hibe, sponsorluk, promosyon ve benzeri harcamaların araştırılması kararlaştırılırken, bu amaçla meclis üyelerinden oluşan bir de komisyon kuruldu.

www.korhaber.com’un haberine göre, Ocak ayında yapılan ATO Meclis Toplantısında bazı meclis üyeleri oda kaynaklarının kullanımı ve harcamaların nerelere yapıldığı konusunu gündeme getirerek özellikle ATO personelinin maaşlarının yatırıldığı banka ile yapılan anlaşma karşılığı alınan promosyon bedelleri ile ilgili çeşitli iddialar olduğunu öne sürdüler.

Danıştay 2006 yılında aldığı bir kararla maaş karşılığı alınan promosyon tutarlarının bir bölümünün personele dağıtılması, bir bölümünün de yine personelin çalışma ve iş koşullarının iyileştirilmesi için kullanılması yönünde karar vermişti. Ancak 2006 yılından önceki promosyon bedellerinin nereye harcandığı konusu meclis üyelerince gündeme getirildi. Bazı üyeler bununla ilgili yaptıkları araştırmalarda herhangi bir bilgi ve belgeye ulaşamadıklarını söylerken, bazı üyeler de son olarak alınan 70 bin liralık promosyon tutarının akıbetinin meçhul olduğunu o dönemdeki ATO başkan yardımcısı Ali Gökşin tarafından (halen Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili) alındığı iddiasının ortaya atıldığını Gökşin’in de bankaya çanta faturası kestiğini söylediler.

Bazı üyeler promosyon parasının Salih Bezci’ye, bazı üyeler de ATO Meclis Başkanı Nuri Gürgür’e ödendiği iddialarını meclis toplantısında ortaya attı. Tartışmalar iyice alevlenirken bu defa da ATO kaynaklarından Nuri Gürgür’ün başkanı olduğu Türk Ocakları’na yüksek tutarlarda hibe ve bağışlarda bulunulduğu ATO kaynaklarından aktarmalar yapıldığı bazı meclis üyelerince ortaya atıldı. Gürgür’ün bu iddialara sinirlendiği, söz almak isteyen bazı üyelerin konuşmalarına izin vermediği öğrenildi.

ATO Başkanı Aygün, geçen ayki toplantı öncesinde meclis üyeleriyle gruplar halinde görüşerek ikna müzakerelerinde bulunduğu belirtilirken TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da devreye girdiği ve kendisinin de üyesi olduğu ATO’daki gerginliğin sürdürülmemesi, üyelerin ikna edilmesi yönünde bazı temaslar yürüttüğü kaydedildi. Geçen ayki toplantıda da benzer iddialar tekrar gündeme getirilince bir komisyon kurulması ve geriye dönük olarak 10 yıllık Sinan Aygün dönemi hesaplarının incelenmesi kararlaştırıldı. Ancak meclis üyeleri oluşturulan komisyonun yapacağı çalışmalardan fazlaca umutlu olmadıklarını ortaya kayda değer bir sonuç çıkacağını sanmadıklarını belirtiyorlar.

Bu arada iki aydan bu yana üst üste gergin geçen ATO Meclis toplantılarında ortamın yumuşatılması amacıyla bu ay 18 Mart’ta Çanakkale’de yapılması planlanan meclis toplantısının önümüzdeki aya ertelenmesi ve yine Çanakkale’de yapılması kararlaştırıldı. Mayıs toplantısının ise yurt dışında yapılması ve Suriye ile Ürdün’e gidilmesi kararı alındı. Her iki toplantı için de ATO’nun meclis üyelerini topluca taşıyacak özel uçak kiralaması benimsendi.

Bazı üyeler ise Sinan Aygün’e neden uzun süredir suskun kaldığı, haftalık rapor ve açıklamalarına neden ara verdiği sorusunu yönelterek, “Başkan çık konuş” şeklinde manevi baskı yaptıkları öğrenildi. Aygün’ün de bunun üzerine “Ekonomik konularla sınırlı kalmak kaydıyla” düzenli basın toplantısı ve açıklamalarına yeniden başlama kararı aldığı belirtiliyor.