“Sincan’da yürütülen tanklar planlı tatbikattı Meclis’e doğru mu gidelim?”

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın görülmesine Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediliyor.

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın görülmesine Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor. Duruşmaya sanık savunmalarının alınması ile devam ediliyor. Savunması alınan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Hikmet Köksal, savunmasında Sincan’da yapılan tatbikatın planlı olduğunu ileri sürdü. Planlı tatbikatın kendi emri ile öne alındığını söyleyen Köksal, “Sincan’a doğru giderseniz Ankara’yı arkanıza alırsınız. Meclis’e doğru mu gidelim? Kötü niyetli olmanız için yürüyüş yapmanız gerekmez. Bir emir veririm tüm Kara Kuvvetleri’ni çıkarırım” dedi.

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın 35. duruşması ile devam ediyor. Savunması alınan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Hikmet Köksal savunmasında 4 Şubat’ta Sincan’da yürütülen tanklarla ilgili açıklamalarda bulundu. Sincan’da yürütülen tankların istismar edildiğini öne süren Köksal, “Hala daha 3 tane tankın bir tehdit unsuru gibi gösterilmesi, bu olayın tehditle hiçbir alakası yoktur. Her sene eğitim günlerinde değişiklik yapılır ve eğitim tekrarlanır. Sözlü talimat verdim. Bu olay olurken en yetkili kişi bendim. Hiç kimse hiçbir gazeteci arayıp da bana ‘neden bu tanklar yürüdü’ diye beni aramadı. Neden Sincan? Her zaman kullandığımız yolda tamirat vardı. Bir de ana yolu meşgul etmeyelim dedik. Oradan geçmenin suç olacağını hiç düşünmedik. Validen diğer görevlilerden izin alacaksak hiçbir iş yapamayız. Genelkurmay Başkanı ‘haberim yok’ diyorsa doğrudur. Sincan’a doğru giderseniz Ankara’yı arkanıza alırsınız. Meclis’e doğru mu gidelim? Kötü niyetli olmanız için yürüyüş yapmanız gerekmez. Bir emir veririm tüm kara kuvvetlerini çıkarırım. Bunu emir gereği yaparım kimseye de sormam. Yapılan tatbikatlardan da halk korku duymadı” ifadelerini kullandı.

Savcı Kemal Çetin, “Yapılan tatbikatın planlanıp planlanmadığının belgesi Genelkurmay’da yok. Planlı tatbikatla ilgili bir belge gerekli yere iletilmez mi?” sorusuna ise Köksal, “Tatbikat 7’sinde yapılacaktı. Ben 4’üne aldırdım. Genelkurmay bütün tatbikatların ne zaman yapılacağını bilmez. Benim İstanbul’da incelemelerim vardı. O yüzden erkene aldırdım ama ameliyat aldığım için tatbikatı da izleyemedim” şeklinde cevap verdi.