Sindirim sisteminde oluşan tümörler ihmal edilmemeli

Sindirim sisteminde ağrı, kunama, bulantı, kilo kaybı, dışkılamadaki değişikliklerin belirtileri olduğu ifade edilen tümörlerin ihmal edilmemesi gerektiği bildirildi.

Öztürk, gelişen tıp ile ortalama insan ömrünün 70-80 yıla ulaştığını dile getirerek, “Enfeksiyon hastalıkları ile kalp damar hastalıklarının tedavisindeki gelişmelerin insan ömrünün uzamasında çok önemli bir role sahiptir. Buna rağmen kanser mücadelesinde bu düzeyde bir başarı sağlanamamıştır. Kanser türleri arasında sindirim sistemi organlarının tümörlerinin en sık görülen hastalıklardandır. Mide bağırsak kanserlerini önemli ve tehlikeli kılan etken, hastalık tanısında geç kalınmasıdır. Henüz başlamış ve yayılmamış tümörlerde tedavi, hem kolay hem çok uzun süreli olmasına rağmen geç kalınmış vakalarda tedavi maalesef yüz güldürücü değildir. Mide bağırsak tümörlerinin temel tedavisi cerrahi olup, erken yakalanan vakalarda hastalık kesip atılır, sonuç da çok başarılıdır. Ama, komşu organlara, lenf bezelerine veya uzak organlara yayılmış tümörlerin tedavisi başarılı olmamaktadır. O halde temel ilkemiz erken teşhisidir” dedi.

Öztürk, sindirim sistemindeki, ağrı, kanama, bulantı, kusma, kilo kaybı, dışkılama değişikliğin tümör belirtileri olabileceğini ve ihmal etmemek gerektiğini anlatarak, “Ailede tümör, polipozis hastalığı varsa bu durumlarda daha hızlı davranmalıyız. Çok tuzlu ve baharatlı gıdalar ile konserve ve koruyucu madde içeren gıdaların tüketilmemesi gerekir. Çağın en önemli kanserojeni olan sigaranın da toplum ve kişi yaşamından tamamen çıkarılması şarttır” diye konuştu.