Sinema yazarları ‘Babam ve Oğlum’ dedi

Yılın adından en çok söz ettiren filmi ‘Babam ve Oğlum’, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ödüllerine de damgasını vurdu. Çağan Irmak’ın yönettiği film, geceden aralarında en iyi yönetmen ve en iyi filmin de bulunduğu altı ödülle döndü.

Irmak, “Ben 8 yaşındayken amcamın yazlık sinemasında Gelin’i seyrettim. O filmi bir türlü unutmadım ve çocuk aklımla bir gün ben de insanları bu kadar etkileyecek bir iş yapmalıyım diye düşündüm. Ömer Lütfi Akad’ı iki gün önce ziyaret ettim. Bana ‘Her zaman koşmayacaksın. Arada düştüğün de olacak, ama yeniden koşmayı bil.’ dedi. Söz veriyorum hocam, daima tekrar koşacağım.” diye konuştu. Ödülleri beklemediğini söyleyen yönetmen, filminin seyirci ile sinema yazarlarını buluşturmasından memnun olduğunu ifade etti.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen ödül törenini Atilla Dorsay ile Çağla Kubat sundu. Erol Evgin de bir konser verdi. Bu yıl ödüller, her kategoride o kategori ile ilgili bir başka sanat dalının temsilcisi tarafından verildi. Disiplinli bir çalışmaya imza atılan gecede en iyi görüntü yönetmeni ödülünü ressam Balkan Naci İslimyeli, en iyi müzik ödülünü dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Hüsnü Şenlendirici, en iyi senaryo ödülünü de yazar Ahmet Altan verdi. Türker İnanoğlu ise ödülünü bir öğrenci iken keşfedip sinemaya kazandırdığı Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray’ın elinden aldı.

Gece, ödülleri kadar diyaloglarıyla da renkli geçti. En iyi yabancı film seçilen Dönüş’ün Rus yönetmeninin adını anons eden Atilla Dorsay, geçen sene aynı ismi telaffuz konusunda zorlanan Okan Bayülgen’e gönderme yaptı. Rahatsızlığı dolayısıyla ödül almaya gelemeyen Çetin Tekindor’un yerine ödülünü alan ve kendisi de aynı kategoride aday olan Fikret Kuşkan, “Bu ödülü Çetin Tekindor aldığı için ben de son derece mutluyum. Ama SİYAD’ın bana 1990, 91 ve 92’den ödül borçları var. Onları bir ara alayım.” dedi. Gecede umut veren sanatçı ödülünü sunan Fikret Hakan, sinema yazarlarından özür diledi. Hakan “Bundan 2 sene önce sinema yazarları pek gülümsemezler diyeceğim yerde çok kötü bir kelime kullandım. Bunun için hepsinden özür diliyorum.” diye konuştu. Atilla Dorsay’ın “Seni buraya getirmek için başka yol bulamadık.” dediği en iyi kadın oyuncu ödülünün sahibi Hümeyra ise “Siz beni konser vermek için çok defa çağırdınız. Ben size konser veremedim, ama siz bana ödül verdiniz.” dedi. Hümeyra, “Geçen sene bir sihirbazla Ayvalık’a tatile gittik. O sihirbazın adı Çağan Irmak. Beni arayıp, bulup, proje teklif ettiği için teşekkür ediyorum. Çünkü beni genelde filmleri çekip bitirdikten sonra bulurlar. Bir de nerelerdeydin, derler. Her gece Şehir Tiyatroları’ndayım. Daha nerede olayım?” şeklinde konuştu.

Babam ve Oğlum’a 6 ödül

Yılın en iyi filmi: Babam ve Oğlum

En iyi yönetmen: Çağan Irmak

(Babam ve Oğlum)

En iyi erkek oyuncu: Çetin Tekindor

(Babam ve Oğlum)

En iyi kadın oyuncu: Hümeyra

(Babam ve Oğlum)

En iyi yardımcı erkek oyuncu: Timuçin Esen (Gönül Yarası)

En iyi yardımcı kadın oyuncu: Şerif Sezer (Babam ve Oğlum)

En iyi senaryo: Çağan Irmak

(Babam ve Oğlum)

En iyi görüntü: Mehmet Aksın

(Anlat İstanbul)

En iyi müzik: Gökhan Kırdar

(Anlat İstanbul), Replikas (İki Genç Kız)

En iyi yabancı film: Dönüş

(Andrei Zvyaginstsev)

Umut veren oyuncu: Onur Ünsal

Tuncan Okan Onur Ödülleri: Şakir Eczacıbaşı, Yalçın Tura, İzzet Günay, Gülşen Bubikoğlu, Türker İnanoğlu.