Sinemacılar KOsova’da buluşuyor

Sinema salonları olmasa da umutları var.

1999 yılı 2001 yılında kurulan Uluslararası Dokufest Film Festivali’ne bu yıl 32 ülkeden 317 kısa metrajlı film, belgesel ve animasyon film yapımcısı başvurdu.
8-15 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan ve Balkanlar’ın en büyük film festivallerinden biri olan Dokufest Film Festivali’ne bu yıl 317 başvurudan, 58 film kabul edildi. Festivalin düzenleneceği Açıkhava Sineması bahçesinde basın mensuplarına yapılan tanıtımda, Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olan ve Dokufest Festival Müdürülüğü’nü yapan Veton Nurkolari, yaptığı açıklamada, bu yıl yapılan 317 başvurudan 58’ini seçtiklerini, bunların da 26’sı belgesel film, 21 kısa metraj ve 10 filmin de animasyon film olduğunu söyledi.

Nurkoları, 32 ülkenin katıldığı film festivaline bu yıl konuk jüri olarak Fransa’dan Marsi Film Festivali Başkanı Jean Pier, Kopenak Film Festivali Başkanı Tine Fişer ve Arnavutluk’un tanınmış yönetmeni Artan Mineroğlu ve diğer ülke yönetmen ve yapımcılarının katılacağını söyledi.

Dokufest Festival Müdürü Veton Nurkolari “Prizren’de sinema yok. Ancak biz gençlerimizi ilk defa da olsa sinemaya getirmek istiyoruz” diyerek, amaçlarının sineması olmayan bir şehirde sinema tutkusunu yeniden canlandırmak olduğunu vurguladı.

Türkiye’den geçen yıl 2 kısa metrajlı fil katılmış ancak belgesellerde Kürt propagandası yapıldığı için oylamaya alınmamıştı. Bu yıl ise Türkiye’den 3 kısa metrajlı film Türkiye’yi temsil edecek.