Sinemanın kalbi İstanbul’da atıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen “25. Uluslararası İstanbul Film Festivali” dün akşam Latfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen açılış programıyla başladı.

Festivalin ulusal yarışma bölümünde 1985 yılından bu yana en iyi film ödülünü kazanmış toplam 24 Türk filminin gösterileceği “25 Yılın En İyileri” ve yine geçen festivaller boyunca izleyicilerin hafızalarında yer etmiş 24 yabancı filmden oluşan özel bölüm de yer alıyor. Bir “Afiş Sergisi” de Fransız Kültür Merkezi’nde gezilebilecek. Festivalin ilgiyle izlenen canlandırma sinemasının bu yılki konuk ülkesi Avustralya.
? Huppert özel bölümü
Festivalin bu yılki Sessiz Sinema Özel Gösterileri’nde, korku-fantezi türünün başlangıcını ilan eden “Doktor Caligari’nin Odası”nın gösterimi, elektronik besteleriyle tanınan İngiliz kardeşler In the Nursery Grubu eşliğinde yapılacak. “2006 Fransız Baharı” teması çerçevesinde, Fransa’nın en yetenekli, tanınmış ve saygın kadın oyuncularından Isabelle Huppert’e adanmış on filmlik özel bir bölüm yer alıyor.
? Usta isimler geliyor
Festivalin Ustalara Saygı bölümünde Nicholas Roeg, Victor Erice ve Erden Kıral filmleri izlenecek. Festivalin bu yılki sürpriz bölümlerinden biri de kadınlara ayrıldı. Çocuklar için de “Film Sende” altbaşlığıyla bir bölüm hazırlandı.
Geçen yıl Sophia Loren ile Harvey Keitel’i ağırlayan Uluslararası İstanbul Film Festivali, 25’inci yılında Fransız aktör Alain Delon (ünlü sanatçı dün akşam kendisine verilecek olan Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü almak için İstanbul’da olacaktı ancak, özel bir mazeret göstererek gelmekten vazgeçti), İtalyan yıldız Ornella Muti, Gerard Deperdeau, Christoffer Boe, Bertnard Blier ve James Longley’le renkleniyor.
——
Festivalde günün filmleri
BEYOĞLU EMEK: Gezinme, Kaderi Arayan Adam, Ateşkes, Biletler, Gabrielle
BEYOĞLU ATLAS: Her İşte Bir Hayır Var, Katliam, Sahte İtiraflar, Babam 100 Yaşında+ Stromboli, Çingeneler Zamanı, Kurt Kapanı
İSTANBUL MODERN: Heidi
BEYOĞLU SİNEPOP: Hiç Kimselerin Onuru, Kalk ve Karşı Dur, Csontvary, Frankie, Yalnız Jim
BEYOĞLU BEYOĞLU: Dantelacı Kız, Biri Kalır Biri Gider, Satır Arası, Takeshi, Kabusların Gücü
KADIKÖY REXX: Pelikan Adam, Seyyar Satıcı, 2046, Aşkın Dansı,