“Sınıf ayrılıklarını derinleştirir”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim kurulu üyesi Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, dershane ve etüt merkezlerinin kapatılmasının, Türkiye'deki sınıf ayrılıklarını derinleştireceğini söyledi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim kurulu üyesi Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, dershane ve etüt merkezlerinin kapatılmasının, Türkiye’deki sınıf ayrılıklarını derinleştireceğini söyledi. Matur, “Eğitimde fırsat eşitliği yaratmadan, tüm bireylere eşit eğitim hakkı vermeden dershanelerin kapatılması ekonomik imkanı olmayanların iyi liselere, iyi üniversitelere gitmelerini engelleyecektir.” dedi.

    Matur, yaptığı açıklamada, eğitimde fırsat eşitliği sağlamadan, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere danışılmadan, istişare yapılmadan böyle bir karar alındığını ifade etti. Bu yasaklama kararının son yıllarda Türkiye’nin içine girdiği yeni vesayetçi yapının bir ürünü olduğunu vurgulayan Matur, “Türkiye her sabah ilginç gündemlere uyanıyor. Birkaç gündür de dershanelerin kapatılması gündemiyle güne başlıyoruz. Türkiye’nin bunca sorunu varken eğitime katkı amacıyla kurulan, dershane, etüt merkezi, okuma salonu gibi kurumların kapatılma tehdidiyle karşı karşıya bırakılması Türkiye’nin şok edici yeni gündem maddelerinden biri olarak önümüzde duruyor.” diye konuştu.

    DEMOKRATİKLEŞMEDE GERİYE GİDİŞ

    Türkiye demokratikleşme çabalarını sürdürürken karşısına çıkan bu yeni baskıcı yapıyla, ileriye değil geriye gideceğini dile getiren Matur, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin ileri ülkelere yetişmek için çok daha koşması gerekir. Bunun tek yolu da eğitimdir. Eğitimde fırsat eşitliği yaratmadan, tüm bireylere eşit eğitim hakkı vermeden dershanelerin kapatılması ekonomik imkanı olmayanların iyi liselere, iyi üniversitelere gitmelerini, dolayısıyla iyi eğitim almalarını engelleyecektir. Bu da iyi noktalara belli kesimin ulaşmasını sağlayacak, Türkiye’de sınıf ayrılıkları derinleşecektir.”

    Bugün eğitimin önündeki engellerin kaldırılması, sorunların çözülmesi beklenirken yeni engeller koymak, yeni sorunlar meydana getirmenin Türkiye’nin ileriye koşmasını hazmedemeyenlerin bir işi olabileceğine dikkat çeken Matur, ” Türkiye’yi ileri demokrasiyle tanıştırdığını söyleyenler bu tür yasaklamalar tevessül etmemelidir. Çevremiz kanlı iç çatışmaların yaşandığı ülkelerle çevrili iken, kavgalara değil, huzura ihtiyacımız olduğu bu dönemde iç huzursuzluk yaratacak bu tür yasaklamalardan uzak durulmalıdır. Bu yasak kararından vazgeçilmeli, bu tür konulara harcanan enerjiler eğitimdeki sorunların çözümü için harcanmalıdır.” ifadelerini kullandı.