Sınır kapılarındaki yasak seyyar satıcıları da etkiledi

Edirne Emniyet Müdürlüğü tarafından Kapıkule Sınır Kapısı'nda gerçekleştirilen "rüşvet" operasyonundan sonra sınır kapısına getirilen giriş-çıkış yasağı seyyar satıcılarını da etkiledi.

18 yıldır Kapıkule Sınır Kapısı önünde seyyar satıcılık yaparak geçimini sağlayan Sabri Kazancı(54), operasyonlardan sonra Kapıkule’den giriş-çıkış yapan araçların sayısında çok ciddi azalma olduğunu söyledi. “Operasyonlardan önce günlük kazancım 30-40 YTL’di” diyen Kazancı, “Sınır kapılarına giriş-çıkış yasağı getirilmeden önce günde 30-40 YTL para kazanırken şimdi 2- 3 YTL zor kazanıyorum. Evime ekmek parası götüremediğim günler oluyor. Sabahtan akşama kadar kazandığım 2- 3 YTL’yi de dolmuş parası yapıyorum.” dedi.

Gurbetçilerin Türkiye’ye gelişlerini dört gözle beklediğini söyleyen Kazancı, “En güzel parayı gurbetçilerin Türkiye’ye geliş ve dönüşlerinde kazanıyoruz. Operasyonlardan sonra günübirlikçiler gelmez oldu. Tek umudumuz gurbetçiler. Gurbetçi sezonunda günlük 90-100 YTL para kazanıyoruz.” şeklinde konuştu. Gurbetçilerin bol bahşiş verdiğini de söyleyen Kazancı, “Ben daha çok nazar boncuğu, tesbih, maket oyuncaklar satıyorum. Gurbetçiler en çok arabalarına asmak için nazar boncuğu satın alıyor.” dedi.

Seyyar satıcı Süleyman Korur da, geçen yıl gurbetçi sezonunda kazandığı parayla çocuğunu evlendirdiğini söylüyor. Bu yılki gurbetçi sezonunda erkek ve bayan iç çamaşırı ile saat, gözlük satacağını ifade eden Korur, “Kapıkule eskisi kadar hareketli değil. Önceden başımızı kaşıyacak vaktimiz yoktu. Kapıda kilometrelerce araç kuyruğu oluyordu.” diye anlattı. Daha önceleri Kapıkule’de çok sayıda seyyar satıcı çalıştığını belirten Korur, “Çok kişi bu işi bırakmak zorunda kaldı. 15’in üzerinde seyyar satıcı vardı. Şimdi ise 2- 3 kişi kaldık.” dedi.

Kapıkule Sınır Kapısı Gümrük yetkilileri, operasyonlardan sonra araç giriş-çıkışında yüzde 80 oranında azalma olduğunu doğruladı. Günde ortalama 3 binin üzerinde araç giriş-çıkış yaparken bugünlerde rakam 400’e kadar düşmüş.