Sınır ötesi operasyonun Dünya’daki ilk yankıları!

ABD'li yetkililer 'Türkiye'nin kendini savunma hakkı var' açıklaması yaptı.

Türkiye’nin PKK’ya karşı ilk sınır ötesi operasyonu yaptığına ilişkin haberler dünyada yansımalarını buldu. ABD’den “Türkiye’nin kendisini savunmaya hakkı var” ve “PKK’ya karşı işbirliğini artırmak için çok çalışıyoruz” açıklamaları geldi.

İran Dışişleri Bakanlığı ise “Türkiye ile Irak arasında yaşanan sorun, bölgede gerginliğe yol açmayan yöntemlerle çözülmeli” dedi.


‘Kararı Türkiye verir’

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Yarbay Almarah Belk dün yaptığı açıklamada “Türkiye’nin, teröristlere karşı kendisini savunmaya hakkı vardır” dedi. Belk, Irak içindeki PKK teröristlerine karşı operasyon haberleri konusunda ayrıntılara ilişkin bilgisi olmadığı için yorum yapmak istemediğini söyledi. Belk, “Şunu söyleyebilirim ki, Türkiye’nin teröristlere karşı kendisini savunmaya hakkı vardır ve askeri eyleme başvurmaya yönelik herhangi bir karar, Türk hükümetinin kararıdır” dedi.
Almarah Belk, “ABD, PKK’ya karşı uzun vadeli çözüm yolları bulma konusunda Türk ve Irak hükümetleriyle yakın şekilde çalışıyor ve bu çalışma devam edecek” ifadesini kullandı.


‘Yakın işbirliği sürecek’

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Gordon Johndroe de Türkiye’nin Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’ya karşı operasyon düzenlediği haberlerini değerlendirirken ABD’nin Başbakan Tayyip Erdoğan ile Başkan George Bush arasındaki 5 Kasım görüşmesinin ardından PKK’ya karşı işbirliğini artırmak için çok çalıştığını söyledi.

Türkiye’nin ilk sınır ötesi operasyonu gerçekleştirdiği yolundaki haberlere İran’dan tepki geldi. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni ise haftalık basın toplantısında, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde üslenen teröristlere yönelik operasyon başlattığına ilişkin haberlerle ilgili sorular üzerine, “Biz, sürekli olarak, gerginliğe yol açmayan çözüm yollarından yararlanılması gerektiğini vurguladık. İki ülke arasıdaki sorun da bölgede gerginliğe yol açmadan çözülmeli” dedi.


Terör örgütlerinin, bölgesel işbirliği çerçevesinde eylem yapamaz hale getirilebileceğine inandıklarını ifade eden Hüseyni, Irak’taki güvenlikten ‘işgalcileri’ sorumlu tuttu.