Sınır ötesinden gelen hamsi yüz güldürdü

Kış mevsiminin gelmesine rağmen Türk karasularına gelmeyen hamsinin peşinden koşan Türk balıkçılar, Gürcistan karasularında kendilerine tanınan kota kapsamında avlanmaya çalışıyor.

Trabzonlu balıkçılar kendilerine ait balıkçı teknesi ile Gürcistan’ın Poti şehri açıklarında avladıkları 70 ton hamsi ile Hopa Limanı’na döndüler.

Uzun zamandır hamsinin yüzüne hasret kalan balıkçılar, bereketli geçen bir avdan sonra avladıkları bol miktarda hamsi ile Hopa Limanı’na geldi. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı hamsinin şu ana kadar istenen düzeyde yakalanamadığını ifade eden Akgün-4 adlı balıkçı teknesinin kaptanı Metin Akgün, “Hamsi Karadeniz’de deniz suyu sıcaklığının yüksek olması nedeniyle dağınık sürüler halinde ve açıkta dolaşıyor. Bu nedenle hamsi avı verimli olmuyor. Bizler de mecbur kaldığımız için Karadeniz açıklarına Gürcistan karasularına girebilmek için Gürcistan hükümetinden kota talep ettik. 45 bin dolar yatırarak ancak kota izni alabildik. Aldığımız kota kapsamında Gürcistan karasularında avladığımız hamsiyi de Hopa Limanı üzerinden ihtiyaç duyulan bölgelere gönderiyoruz. Bu akşam getirdiğimiz hamsiyi İstanbul’a gönderiyoruz” dedi.

Akgün-4 balıkçı teknesinde çalışan tayfalar da uzun zamandır hamsinin az oluşundan dolayı boş olduklarını belirterek, şunları ifade ettiler: “Biz balıksız yaşayamayız. Balık nerede biz oradayız. Hamsi Türk kara sularında çıkmayınca bizde peşinden Gürcistan’a gittik. Yakaladığımız hamsiyi piyasaya sürmek üzere Hopa Limanı’na getirdik.”