‘Sınıra yığınak nedeniyle tedirginlik yaşıyoruz’

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Van Şubesi Dönem Sözcüsü Murat Karakuş, Irak sınırına askeri sevkiyat yapılması nedeniyle büyük bir tedirginlik yaşadıklarını söyledi.

KESK Dönem Sözcüsü Murat Karakuş, 1 Mayıs’ı 30 Nisan Pazar günü itfaiye alanında kutlamak amacıyla Valiliğe ‘Barış ve Demokrasi’ mitingi adıyla başvurusu yaptıklarını, temennilerinin ise yasal iznin çıkması olduğunu kaydetti. Amaçlarının 1 Mayıs’ı bayram havasında yaşamak olduğuna değinen Karakuş, “Van’a yaraşır, demokratik talep ve tepkileri hep bir ağızdan seslendireceğimiz şenlik havasında 1 Mayıs’ı kutlayacaz. Tüm sivil toplum örgütlerini ve halkımızı duyarlılığa çağırıyoruz.” dedi.

Son dönemlerde bölgede olumsuz şeylerin yaşandığına değinen Karakuş, askeri sevkiyatın bölgeye yapılması nedeniyle halkın büyük bir tedirginlik yaşadığını söyledi. Çözümün askeri sevkiyatta olmadığını ifade eden Karakuş, “Sorunun askeri sevkiyatla yapılması toplumsal barışa ciddi tehditler savurmaktadır. Bu durum ise bizi 12 Eylül sürecine Olağanüstü Hal (OHAL) dönemine götüreceğine inanıyoruz. Yine kan ve gözyaşı dökülecek. Bunun için toplumsal barışın objektif bir temelde çözümü için hükümeti ve tüm kesimleri duyarlılığa çağırıyoruz.” diye konuştu.

Van Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın hazırlamış olduğu Şemdinli iddianamesiyle Türkiye’de bazı karanlık noktaların aydınlanması umudu taşıdıklarını kaydeden KESK Van Şubesi Dönem sözcüsü Karakuş şöyle konuştu: “Hukuk dışı bir uygulama ile karşılaştı Savcı Sarıkaya. Birçok dönem hükümetleri dahi yargı bağımsızlığı noktasında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu(HSYK) eleştirirken böyle bir kurumun kararıyla savcının görevden alınması hukuk dışı bir uygulamadır diye düşünüyoruz. KESK Van Şubesi Platformu olarak Savcı Sarıkaya’ya desteklerimizi bildiriyoruz. Bu kararın sağlıklı bir şekilde değerlendirilip geri alınmasını talep ediyoruz.”