Sınırda geçiş için 50 dolar zorunluluğu isyan ettirdi

Hükümetin uygulamaya koyduğu yurt dışı çıkışlarda 50 dolar ödeme zorunluluğu, Kilis’te sıkıntıya yol açtı.

Pazartesi gününden geçerli olmak üzere uygulanmaya başlatılan yurt dışı çıkışlarda 50 Dolar ödeme zorunluluğu geçimini sınır kapısından sağlayanların tepkisine neden oldu.

Öncüpınar Sınır Kapısı yoluyla Suriye’ye geçiş yapan ve ihtiyaçlarını karşılayan vatandaşlar 50 dolar ödeme zorunluluğu nedeniyle geçişlerini durdurdu. Geçimini kapıya bağlayan esnaflar çözüm isterken konuyu 9 Nisan’da Kilis’e gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iletmeyi planlıyor.

Kapıdan Sorumlu Daire Amiri niteliğinde ki Vali Yardımcısı Ali Aslantaş, Nevruz nedeniyle İranlı yolcuların zaruri ödemelerini yaparak geçtiklerini ancak Suriye’ye geçmek isteyen Türk vatandaşlarının Pazartesi gününden bu yana sayısında önemli derecede düşüş yaşandığını belirtti.

Bakanlar Kurulu kararını uyguladıklarını aktaran Aslantaş, kararın Valilikle ilgisi olmadığını iletti.

Kilis Tuhafiyeciler Odası Başkanı Tahsin Ustabaş’da esnafların yürüyüş yaparak seslerini duyuracaklarını söyledi.

Ustabaş ”Kilis’te en az 5 bin kişi yüzünü kapıya dönmüş durumdaydı. Günü birlik gidiş dönüşler neticesinde önemli bir ticari hareketlilik yaşanıyordu ama 50 dolar’lık geçiş ücreti uygulaması başlayınca esnaflar ne yapacağını şaşırdı. Şimdi esnaflar iş yapamaz durumdalar. Bu konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da iletmeyi planlıyoruz. Bu iş bir an önce çözülmeli. Esnaflar iş yapamıyor, bu insanlar ne yapacaklar¿ Nasıl geçimlerini sağlayacaklar¿” diye konuştu.

Kilis İş Adamları Derneği Başkanı Ahmet İnciler ise, Kilis gibi sınır kentlerine bir ayrıcalık tanınması gerektiğini aktardı.

İnciler ”Kilis gibi Mardin gibi sınır kentlerinde hayatın akışı, sınır kapılarına bağlı. Önceden günübirlik geçişler ücretsizdi. Ve insanlar işlerinin çoğunu Suriye’de hallediyorlardı. Hatta turizm’de bile bir düşüş yaşanabilir. İnanç turizminin önemli girişlerinden biri olan Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan geçişlerin durma noktasına geleceğini düşünüyoruz. Bu konuda bir çözüm bulunmalı”görüşünü dile getirdi.

Bu arada esnafların seslerini duyurmak için yürüyüş yapacakları bildirildi.