Sınırda kadın olmanın çalıştayı yapıldı

Ardahan'da Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ile Kadın Girişimciler Kurulu tarafından 'Sınırda kadın olmak' konulu çalıştay düzenlendi.

Ardahan’da Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ile Kadın Girişimciler Kurulu tarafından ‘Sınırda kadın olmak’ konulu çalıştay düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda hazırlanan çalıştaya Vali Seyfettin Azizoğlu, Vali Yardımcısı Deniz Pişkin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, üniversite öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. ATSO Başkanı Çetin Demirci ve Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nesrin Arslangörür’ün açılış konuşmalarını yapmalarının ardından moderatörlüğünü Dr. Tülay Atay Avşar’ın yaptığı çalıştayda SERKA’nın Ardahan Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Nurullah Karaca tarafından ‘Serhat Bölgesinde Kadın’ konulu sunum gerçekleştirildi.

Programda konuşan Vali Seyfettin Azizoğlu, “Ardahan’da bayanların iş hayatına katılım oranları yüzde 6’dır. Türkiye ortalaması ise yüzde 9’dur. Bu sebeple Ardahanlı bayanları ben tebrik ediyorum. Hudut kapılarımızın açılmasıyla birlikte hem Türkiye’den hem Avrupa’dan Orta Asya ve Kafkaslar’a gidecek bütün yükün geçiş güzergahı sadece Ardahan olacak. Bunun yanında inşaatlarına başlanılacak tünellerimizle birlikte çok kısa bir zaman içerisinde Ardahan’ın ekonomisi büyüyecek ve bu büyüme ile Ardahanlı kadınlarımızın ekonomiye olan katkıları da aynı orantıda artacaktır.” dedi.

Vali Azizoğlu’nun konuşmasının ardından Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA)’nın ‘Serhatta Kadın Olmak’ konulu kısa film yarışmasında birinci seçilen ‘Anne’ adlı film gösterildi. Kadın girişimci Sevim Köseli Örün de girişimcilik hikâyesini anlattı.
Çalıştayın ikinci oturumu ise Ticaret ve sanayi Odası Başkanlığı Salonu’nda devam etti. Dr. Tülay Atay Avşar moderatörlüğünde Doğu Anadolu Bölgesi’nde kadınların yaşamı ele alındı.