Sınırda kırmızı alarm

Bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik son yılların en kapsamlı operasyonunu düzenleyen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), örgüte ağır zaiyat verdirdi.

Bölücü terör örgütü PKK’ya yönelik son yılların en kapsamlı operasyonunu düzenleyen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) örgüte ağır zaiyat verirken, sınırdaki birliklere takviye olarak 150 askeri araç daha gönderildi. Diyarbakır Tren garına getirilen araçlar komandolar eşliğinde sıcak çatışmaların yaşandığı Cudi ve Küpeli bölgesine gönderilirken, operasyonların yapıldığı sınır birlikleri ‘Kırmızı Alarma’ geçti. Son bir hafta içerisinde 15 terörist etkisiz hale getirilirken, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde PKK terör örgütüne ait patlayıcı madde yapımında kullanılan 20 kilo amonyum nitrat ve 187 kilo uyuşturucu ele geçirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nın PKK terör örgütüne yönelik sınır ötesi ve sınır içinde başlatılan hava destekli operasyonlar aralıksız sürüyor. Sıcak çatışmaların sürdüğü Şırnak’ın Cudi ve Küpeli dağlarında sığındıkları berilenen bir grup terörist kıstırıldı. Bestler-Dereler bölgesi ile Kato Dağı’nda da hava destekli operasyon başlatıldı. Uludere-Çukurca arasındaki stratejik bölgelere yüzlerce komando sevk edildi. Teröristlerin kaçış noktalarına komandolar ve Jandarma Özel Harekat timleri yerleştirildi. Bölgedeki sınır birlikleri ‘Kırmızı Alarma’ geçerken askeri tesislerde karartma uygulanıyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sürdürülen operasyonlarda son bir hafta içerisinde 10’u ölü, 2’si sağ ve 3 PKK’lı teslim olmak üzere 15 terörist etkisiz hale getirildi.

DİYARBAKIR TREN GARINDA ASKERİ HAREKTLİK

Hakkari, Şırnak, Siirt, Diyarbakır, Van, Bingöl, Tunceli ve Mardin’de dağlık kesimde operasyonlar devam ederken, kara harekatına hazırlanan Türk ordusu sınır birliklere takviye askeri araç gönderdi. Batı illerden Diyarbakır Tren garına getirilen yaklaşık 150 askeri araç, askeri ambulanb, su tankları güvenlik önlemleri altında askerler tarafında üstlerine brandalar çekildi. Olanüstü askeri hareketliğin yaşandığı Diyarbakır’da askeri araçlar yüzlerce komando eşliğinde sınır birliklere hareket etti.