‘Sınırlarımız içerisindeki tarım arazileri imara kapalı’

Adapazarı Merkez Belediye Başkanı Süleyman Dişli, belediye sınırları içerisinde kalan tarım arazilerini imara açmayı düşünmediklerini söyledi.

Sakarya’nın tarım arazilerinin çarpık sanayileşme ve kentleşmeyle birlikte yüzde 49 gibi büyük bir oranda heba olduğunu vurgulayan Dişli ” Böylesine verimli arazileri asla ama imara açmayı düşünmüyoruz. Hatta açılanları nasıl iptal edebiliriz diye çabalıyoruz. Bu konuda da herkesten destek bekliyoruz. dedi.”İş işten geçtikten sonra ah vah etmenin bir anlamı yok. Verimli toprakları ne pahasına olursa olsun korumalıyız” ifadelerini kullanan Dişli bu gün dünyada ön plana çıkan iki şeyin su ve toprak olduğunu vurguladı.

1 santimetre kalınlığındaki toprağın oluşması için 400 yüz yıl geçmesi gerektiğini bilim adamlarının dile getirdiğini anlatan Dişli şunları kaydetti ” Bizim bu topraklarımız o kadar verimli. Ne yazık ki bu topraklarımız elden gidiyor. Ovalara yapılan yapılaşma sebebiyle topraklarımız büyük ölçüde yok oluyor. Buna ‘dur’ dememiz gerekiyor. Aksi halde son pişmanlık fayda vermez. Benbütün belediye başkanı arkadaşlarıma çağrıda bulunuyorum. (Ne olur sınırlarınız içerisinde bulunan tarım arazilerini ima arçamayın). Bu gün toprak yönünden kıt imkanlara sahip olan İsrail çölü yeşerterek tarım arazileri meydana getirmeye çalışıyor. Biz elimizdeki kıymetin farkında değiliz ve hor bir şekilde kullanıyoruz.”

Toprağın kıymetini çok iyi bildiğini ifade eden Dişli, bu bakımdan bu konuda hassas düşündüğünü bildirdi. Gelen eleştirileri de haksız bulan Dişli ” Biz yerleşim merkezindeki arazileri koruma çabası içerisindeyiz. İlla burada patates, soğan ekilsin demiyoruz. Topraklarımız korunsun istiyoruz. Bu bölgede topraklar şehircilik yaşamıyla pareler olarak üretimde değerlendirilebilir. Süs bitkisi yetiştirilebilir.” şeklinde konuştu. Dişli, yerleşim için daha verimsiz bölgelerin seçileceğini sözlerine ekledi.