‘Sinirlenmediğiniz zaman daha sempatiksiniz’

AK Parti'nin Kızılcahamam Asya Termal Tesisleri'nde iki gün süren kampında söz alan vekiller, çeşitli önerilerde bulundu. En ilginç tavsiye ise Fehmi Uyanık (Diyarbakır)’tan geldi.

Lütfen hep böyle olun.” dedi. Uyanık, ayrıca parti içinde farklı görüşler dile getiren kişilerin disipline verilmemesini de talep etti. Partide ufak tefek çıkışlar yapan kişiler bulunduğunu belirten Uyanık, “Bu arkadaşları disipline sevk etmezseniz çok memnun oluruz.” ifadelerini kullandı.

Vekillerin değindiği konular arasında Erdoğan’ın “cumhurbaşkanlığı seçimi için aday olup olmayacağı” tartışması da yer aldı. Edinilen bilgiye göre vekillerden bazıları Erdoğan’a ‘bizi bırakmayın’ derken, bazıları Çankaya’ya çıkmasını “doğal” karşıladığını ifade etti. Ersönmez Yarbay (Ankara), Başbakan Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkmaması gerektiğini belirtirken, Özal ve Demirel örneğini verdi. Yarbay, “Özal da Demirel de pişman oldu. Biz de sizden, partinin başında kalmanızı istiyoruz.” dedi. Mehmet Soydan (Hatay) ise AK Parti’nin cumhurbaşkanı adayının kim olduğunu herkesin merak ettiğini vurguladı. Bu yöndeki sorulara net bir cevap verememekten yakınan Soydan, Başbakan’a “Bu sorulara nasıl cevap verelim?” diye sordu. AK Parti lideri, bu soru karşısında herhangi bir yorum yapmadı. Aynı konuda konuşan Fatma Ünsal Bostan’ın “Cumhurbaşkanını bu parlamentonun seçmesi şık olmaz.” yönündeki sözleri karşısında ise sessiz kalmadı ve “Cumhurbaşkanını seçmek bu parlamentonun hakkı.” itirazını yaptı. İktidarın görev süresinin 5’te 3’ünü geride bıraktığını kaydeden Erdoğan’ın “Bu süre zarfında tecrübe kazandık. Artık tecrübesizliğimizi üzerimizden attık.” yönündeki sözleri de dikkat çekti.