Sinoplu balikçilar hamsi sezonuna start verdi

SINOP - Sinoplu balikçilar hamsi sezonuna start verdi. Karadeniz'de bir gecede tutulan yüzlerce kasa hamsi hem balikçilari hem de vatandasi sevindirdi.

Bu yil hamsinin yüz güldürecegine inanan balikçilar, ilk avlarindan oldukça moralli döndü. Hamsi, Sinop Balik Hali’nde ise iriligine göre kilosu 1.5 – 2 milyon liradan satisa sunuldu.

Bu arada balikçilar bolca çikan hamsinin tadini ilginç bir biçimde çikartti. Av sirasinda yorulan balikçilar teknelerini dolduran hamsilerin yaninda sarki söyleyerek yorgunluk atti hem de halk arasinda kullanilan “Yemede Yaninda Yat” sözünü hatirlatircasina objektiflere poz verdi.

Bu yil bereketli geçen palamut sezonundan sonrada hamsi sezonunun oldukça bol geçecegini belirten balikçilar, hamsinin yavas yavas kendini gösterdigini, sezonun Sinop’ta basladigi zaman daha uzun sürdügünü belirttiler. Palamutta oldugu gibi hamsi sezonundan da ümitli olduklarini belirten Sinop Balikçilik Kooperatifi Baskani Refik Çobanoglu, Türkiye’de avlanan baligin yüzde 7’sinin çiktigi Sinop’un ‘turizm kenti’ oldugu kadar bir ‘balik sehri’ oldugunu kaydetti.

Çobanoglu, “Bu sezon palamut oldukça bol oldu. Hamsiden de ayni bollugu bekliyoruz.diye konustu. Sinop iskelesine sabaha karsi denizden dönen Hamsi ile dolu olan tekneler vatandasin hücumuna ugruyor. Sabahin erken saatlerinde iskelede Hamsi teknelerinin dönmesini bekleyen vatandaslar, taze olduklarindan emin bir sekilde canli canli gelen baligi çok ekonomik fiyatlara satin aliyor.