Sinop’taki siyasi partiler nükleer santrali istemiyor

Sinop'ta, sivil toplum örgütlerinin ardından siyasi partiler de nükleer santrale karşı birleşti.

Yelken Kulübü Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantısıyla Anavatan Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Doğru Yol Partisi (DYP), Demokratik Sol Parti (DSP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Saadet Partisi (SP) ile Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) il teşkilatları, nükleer santrale karşı birlikte hareket edeceklerini açıkladı.

Partilerin il başkanları ve diğer teşkilat üyelerinin katıldığı toplantıda ortak açıklama metnini okuyan CHP Sinop İl Başkanı Hüseyin Keskin, Çernobil felaketini hatırlatarak, Sinop’a yapımı kararlaştırılan karara tepki gösterdi.

Keskin, “Böyle felaketlerle dolu teknolojiyi Sinop halkına ve Sinop’a layık görmek doğru değildir. İnsanlar da istihdam oluşturacak, ekonomik canlılık getirecek, iş aş sağlayacak diye susturmaya çalışmak yanlış bir tutumdur. Sinop halkının yüzde 85’i vizyonunu önüne koymuş ve Sinop’un turizm, kültür, bilim ve üniversite kenti olması yönünde karar almıştır. Sinop halkına yardım etmek isteyen siyasiler bu konularda bir şeyler yapma gayreti içinde olmalıdırlar. Sinop, Sinoplularındır. Nükleer santral istemiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından siyasi partilerinin il başkanları, kol kola girerek birlik mesajı verdi.