Sinüzit depresyon sebebi olabilir

Depresyon nedenleri arasında sinüzitin de yer alabileceğini biliyor muydunuz?

Denizli Devlet Hastanesi KBB Uzmanı Somunoğlu, yaptığı açıklamada, diyabet, beslenme bozukluğu, kemoterapi veya uzun süreli kortizon tedavisinin akut sinüzite duyarlılığı artıran nedenler arasında yer aldığını belirtti. Yüzücü ve dalgıçlarda akut sinüzitin daha sık görüldüğünü de ifade eden Uzman Dr. Somunoğlu, “Dalma sırasında, organizmalar burun ve sinüslere itilirler. Yüzme havuzlarında klora bağlı etkenler nedeniyle de sinüzit gelişebilir.” dedi.

Sinüzitin erişkinlerde burun tıkanıklığına, yüz-diş-göz ağrılarına, öksürüğe, uyuşukluğa, çalışma isteksizliğine ve depresyona neden olduğunu da dile getiren Somunoğlu, sinüzitin çocuklarda huzursuzluk, öksürük ve geniz akıntısına bağlı öğürme ve kusmaya sebebiyet verdiğini ifade etti.

Sinüzit hastaları için farklı tedavilerin uygulandığını da açıklayan Uzman Dr. Somunoğlu, sinüzit için yapılan ameliyatların son yıllarda çok ilerlediğini kaydetti. Dr. Somunoğlu, “Endoskop denilen ve burun içine sokulan bir kamera aracılığı ile monitörden ameliyat yapmaya imkan tanınıyor. Bu yöntemle sinüzite yol açan asıl faktör düzeltilip diğer sağlam bölgelere dokunulmamaktadır. Bu ameliyat hem lokal hem de genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyatta en önemli amaç, sinüs ağızlarının açılmasını sağlamak ve sinüslerin içini temizlemektir.” diye konuştu.