Sırbistan Başbakanı’ndan sert açıklama

Sırp Başbakanı Koştuniça, bağımsızlık ilanına hazırlanan Kosova yöneticilerini terörist olarak tanımladı ve bu bağımsızlığı iptal edeceğini söyledi.

Kosova’nın bağımsızlık ilan edeceği tarih yaklaştıkça, Sırbistan hükümetinden gelen açıklamalarda sertleşiyor. Kosova’da böyle bir oluşuma bir an bile müsaade edemeyeceklerini söyleyen Sırp Başbakanı Voyislav Koştuniça, “Sırp hükümeti, Sırp toprağı üzerindeki bu sahte devletin tek yanlı bağımsızlığı uğrunda girişilecek her türlü yasadışı eylemi iptal edecektir” dedi.

Koştuniça ayrıca, “Mahkum teröristlerin ilan edeceği bağımsızlık, anında hukuken geçersiz sayılacaktır” diye konuştu.

Sırbistan, Kosova’nın bağımsızlık ilan etmesi halinde, Kosova ve bağımsızlığı tanıyacak Batılı ülkelere karşı misilleme tedbirleri almaya da hazırlanıyor.

Söz konusu tedbirler arasında, bağımsızlığı tanıyacak ülkelerle diplomatik ilişkilerin seviyesinin düşürülmesi ve bu ülkelere karşı uluslarararası mahkemelerde dava açılmasının bulunduğu belirtiliyor.

Bazı Sırp yetkililer, misilleme tedbirlerinin Kosova’ya ekonomik ambargo ve Kosovalı Arnavutların Sırbistan’a girmesinin yasaklanmasını içerebileceğini de söylemişlerdi.

Bu arada, yerel basının haberlerine göre, Bosna Sırp Cumhuriyeti polisi, bağımsızlık ilanı üzerine çıkabilecek kargaşaya karşı alarma geçti. Saraybosna’da yayınlanan Oslobodjenje gazetesinin haberine göre, Sırp Cumhuriyeti emniyet müdürü Uros Pena, bölgedeki tüm polis karakollarının kargaşa çıkabilecek noktalara müdahaleye hazır olduklarını söyledi.

Pena, “Sırp Cumhuriyeti’nde belli tepkilerin gelebileceğini biliyoruz, bu kesinlikle olacaktır” dedi.

ABD ve birçok AB üyesinin desteğini alan Kosovalı yöneticilerin, hafta sonunda bağımsızlık ilan etmeleri bekleniyor.