‘Sırbistan baskı altında’

BM Kosova Geçici Misyonu (UNMIK) Başkanı Soren Jessen-Petersen, Sırbistan'ın üç çeşit baskı ile karşı karşıya kaldığını açıkladı.

“Sırbistan Kosova’yı kaybedecek, Karadağ bağımsız olabilir, Sırbistan’ın Avrupa Birliği ve NATO’ya üyeliği ise Radovan Karadziç ve Ratko Mladiç gibi savaş suçlularının yakalanmasına bağlı” diyen Petersen, “en azından belirttiğim savaş suçlularını yakanlasa, Sırbistan’a yönelik uluslararası baskılar hafifleyebilir” şeklinde konuştu.

Petersen Kosova’nın bağımsız olacağını söylemediğini, Kosova halkının yüzde 90’nın bağımsızlık talep ettiği için Sırbistan’ın Kosova’yı kaybedeceğini vurgulamaya çalıştığının altını çizdi. Ancak Petersen, bağımsızlık istemeyen yüzde 10’luk halk kesiminin taleplerinin, yüzde 90’lık kesim tarafından dikkate alınması gerektiğini, aksi takdirde Kosova toplumu işlevsel olamayacağının altını çizdi.

Kosova bağımsızlığının Sırbistan’ı radikalleştirmek zorunda olmadığını belirten Petersen, “Avrupa ve Atlantik kurumlara entegrasyon kesinlik kazandığı zaman, sınırların anlamı kalmayacak, belki kısa vadeli gerginlik yaşanabilir, ancak orta ve uzun vadede Kosova sorununun çözümü sadece Sırbistan’ın ve bölgenin demokratikleşmesine yardımcı olacak” mesajını verdi.

Kosova’daki statükonun sürdürülebilir olmadığını belirten Petersen, Kosova ile ilgili kararın bu yılın sonuna kadar getirilmesinin iyi olacağını söyledi.