Sırbistan Kosova’da Sırp belediyelerinin kurulmasını isteyecek

Avusturya başkenti Viyana'da 20 Şubat'ta başlayacak olan Kosova'nın nihai statü görüşmelerinde, Sırp hükümeti Kosova'nın içerisinde Sırp belediyelerinin kurulmasını önerisi ile katılacak.

Gazete haberine göre, Belgrad hükümetinin izleyeceği politikanın Kosova’yı parçalamak olduğu bildirildi. Pazartesi günü başlayacak görüşmelerde, Sırbistan Karadağ yetkilileri Kosova’da Sırp azınlıklarının çoğunlukula yaşadığı bölgelerde “Kanton” sisteminin uygulanmasını isteyecek. Belgradlı yetkililerinin isteyeceği bu sistem ise, Temas Grubunun Kosova’da düşündüğü çok uluslu sistemine aykırı oluyor.

Sırplar, Kosova’daki belediyeler o bölgede yaşayan nüfusa göre olmasını istiyor. Nüfusun çoğunluğu Sırplardan oluşan bölgelerde Sırp belediyelerinin kurulmasını isteyen Belgrad, bu belediyelerin kendisine bağlı olmasını isteyecek.

Kosova’daki Sırp azınlıklarının haklarının korunmasını amaçlayan Sırp yetkililer, dini ayrımcılık, ırk ve milliyetçilik sorunlarının yaşanmaması için özel bir kanunun çıkartılmasını düşünüyor. Böylece, Sırpça Kosova’da resmi dil seçilip okullarda ders olarak öğretilecek.

Viyana’da Sırpların isteyeceği önemli bir şey daha ise, Sırp milletvekillerinin Kosova parlamentosunda yer almaları ve onların onayı olmadan hiçbir kanunun kabul edilmemesi olacak. Ayrıca, Kosova’da yaşayıp suç işleyen Sırp azınlıklarının Arnavut hakemler tarafından yargılanmasını kabul etmiyor.