Şirketler sigaraya savaş açtı

Sigara kullanan çalışanlar sürekli mola veriyor, akılları sigarada kalıyor, dikkatleri dağılıyor, verimleri azalıyor.

Yapılan araştırmalara göre, sigara içen personelin bir şirkete yıllık maliyeti iş ve zaman kaybı dikkate alındığında 1.500 Euro’yu (yaklaşık 2 bin 400 YTL) buluyor. Verimliliği artırmaya çalışan şirketler, gözünü sigara içen personele çevirdi. Sigaradan kaynaklanan maddi kaybı en aza indirmek için arayışa giren şirketler, ‘garantili sigara bıraktırma kursları’na başvuruyor. Türkiye’ye bir yıl önce gelen İrlanda merkezli IQS Sigara Bırakma Merkezi, 6 ay süren birebir tedaviyle sigara tiryakiliğine son veriyor. Merkez, eğitim tamamlandığında sigara içmeyi bırakmayanlara 600 YTL’lik ücreti iade ediyor.

Bağımlılığın kontrol altına alınmasını sağlayan üç aşamalı programa göre, 1998’de bilim adamları tarafından geliştirilen RISE elektromanyetik cihazı, POD adı verilen bir sondayla tiryakinin kulağındaki refleks noktaları uyarıyor ve sigara isteğini ortadan kaldırıyor. İlk etkinin 15 günde görüldüğü seanslara 6 ay sürekli devam etmek gerekiyor. Merkezin Türkiye Sorumlusu İlker İyidoğan, “Kurs parası, tiryakinin cebinden değil, sigara üreticilerinin kesesinden çıkıyor. Kişi altı ay sigaraya vereceği parayla tedavisini olup, diğer altı ay sonunda da biriktirdiği parayla Paris veya İtalya’ya tatile gidebilir.” diyor.

Sigara yasağı yaygınlaşıyor

Enka Holding ve Anadolu Grubu, çalışanlarını tiryakilikten vazgeçirmek için destek veriyor. Seans ücretini karşılayarak, sigara içen çalışanlarının iş kaybından kaynaklanan maliyetten kurtuluyor. İyidoğan’ın verdiği bilgiye göre, program sayesinde dünyada 300 bin sigara bağımlısı tiryakilikten kurtuldu. Türkiye’de ise bin 300 kişi sağlığına kavuşurken, sadece 27 kişinin parası iade edildi. 31 yıldır günde iki paket sigara tüketen ev hanımı Betül Tanju, bırakabileceğini hiç düşünmüyordu. Tek seansta sigarayı bir daha hiç aramadığını belirten Tanju, iki aydır içmiyor. “On yıldır günde bir paket içiyordum. Çeşitli ilaçlar ve bantlarla bırakmayı denedim, olmadı. Sigara içmeden duramayacağımı düşünüyordum.” diyen Kaan Özşenler de bir aydır sigara içmiyor ve halinden memnun. Türkiye’de her yıl 100 bin kişi sigaranın sebep olduğu hastalıklardan ölüyor. İrade gücü ile sigarayı bırakma oranı yüzde 3. Akupunktur, nikotin sakızı gibi tedavilerle bu oran yüzde 15’e çıkıyor. Uzman kontrolünde terapi gören bağımlılar yüzde 80 oranında sigarayı bırakabiliyor. İlker İyidoğan, ‘ben nasıl olsa bırakırım’ diyen pasif içicilerin yanıldığını ifade ediyor. “Ara sıra keyif için içiyorum diyenler kendini aldatıyor. Tek bir nefes çekmediği sürece kişi kendini kontrol altına alabilir. 3 günün sonunda sigara için intihar ediyordur.” diyen İyidoğan, kilo alacağını düşünerek sigarayı bırakmak istemeyenlerin tam bir aldatmaca içinde olduğunu savunuyor. Bağımlılıktan kurtulan, kilo almaz aksine olması gereken kiloya gelir.

Öte yandan işyerlerinde sigara yasağı Avrupa’da yaygınlaşıyor. İrlanda, İngiltere, Norveç ve Finlandiya’da işyerinde sigara içmek yasak. Türkiye’de ise Turkcell gibi kurumsal şirketler sigara içen personeli için özel odalar tahsis ederken, Başbakanlık içilebilen odalara sınırlama getirdi. Şişli Belediyesi kapalı mekanlarda sigara içilen ve içilmeyen bölümleri birbirinden ayırdı.