Sirketler ticarî araçla güldü

ISTANBUL - Otomotiv sektörünün uzun süredir hazirlandigi 6. Uluslararasi Ticari Araçlar Fuari, Yesilköy'deki CNR Expo'da basladi.

Zaman ayarli isitma sistemine sahip Volkswagen Transporter Thermal modeli en ilgi gören modeller arasinda yer aldi. Açilis töreninde konusan Otomotiv Distribütörleri Dernegi Baskani Yüksel Mermer, geçen yil 747 bin adede ulasarak rekor kiran otomotiv pazarinda bu yil ciddi bir daralma yasanmamasinda ticari araç sektöründeki canliligin etkili oldugunu söyledi.

Pazarin bu yil 12 milyar dolarlik hacme ulasmasini beklediklerini kaydeden Mermer, “Bu hedefe ulasmada ticari araçlarin payi büyük olacak.” diye konustu. Bu yil binek otomobil pazarinda yüzde 20’lik daralma yasandi. Ancak ticari araç pazarinda canlilik sürüyor. Ilk 10 ayda toplam hafif ticari araç satislari yüzde 6 artarak 210 bin adede çikti. Bu satislarin 112 binini yerli, 86 binini ise ithal araçlar olusturdu. Otomotiv firmalari yil sonunda ticari araç pazarinin yüzde 10’luk artisla 250-260 bin adet seviyesinde olmasini öngörüyor. Binek ve ticari araç pazarinin ise 700 bin adedi asmasi bekleniyor. Ford Otosan Genel Müdür Yardimcisi Aykut Özüner, ekonomik istikrar ve büyümenin küçük ve orta ölçekli isletmelerin gerek yeni araç alimi gerekse mevcut araçlarini yenilemesini olumlu yönde tetikleyerek ticari araç satislarini artirdigini söyledi. Özüner, firmalarin amortisman ve KDV avantajlari sebebiyle ticari araç alimlarini yilbasina kadar artirmasini beklediklerini dile getirdi. Fuari ziyaret eden nakliye sirketi sahibi Taner Atlatirlar, her yil takip ettigi fuarda bu yil hafif ticari araçlara agirlik verilmesine sasirdigini ifade etti. Atlatirlar, “Geçtigimiz yillarda Volvo ve Scania gibi agir vasita pazarlayan sirketler fuarlarin gözdesiydi. Ancak bu sene fuarda yer almamalari dikkatimi çekti.” diye konustu. Toplam 25 üretici firma ve markanin katildigi fuarda otobüs, minibüs, panelvan, kamyon ve tankerlerin yani sira itfaiye, cankurtaran ve çöp kamyonlari da sergileniyor. Fuarda stant açan firmalar arasinda Volkswagen, Peugeot, Toyota, Opel, Ford Otosan, Mazda, Citroen, Nissan, Fiat, Isuzu, Temsa, Iveco ve Mitsubishi yer aliyor. Ilk kez Ticari Araçlar Fuari’nda görücüye çikan modellerden Volkswagen Transporter, Thermal özelligiyle dikkat çekiyor. Motordan bagimsiz olarak çalisan isitma sistemi ile aracin içi motor çalistirilmadan da isitilabiliyor. Peugeot standinda ise toplam 11 hafif ticari araç sergileniyor. Ilk defa sergilenen Partner Van Panoramic’te çok fonksiyonlu cam tavan sunuluyor.