‘Şirketlerimizi kurumsallaşmaya teşvik etmeliyiz’

Türkiye Odalar ve Borsalar Biriliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de iş yapma zihniyetinde eksiklikler olduğunu belirterek, "Çoğunluk hala 'Küçük olsun benim olsun' anlayışıyla ortaklıktan uzak durmaktadır." dedi.

Yoksa hep küçük balık olarak kalır ve günün birinde de büyük balıklara yem oluruz.” diye konuştu.
MÜSİAD 15. Genel Kurulu’nun açılışında konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, işadamlarının örgütlenmelerini bugüne kadar desteklediklerini söyledi. İş adamlarına seslenen Hisarcıklıoğlu, “Ne kadar büyük olursak ve ne kadar verimli çalışırsak rekabet gücümüz o kadar fazla olacaktır.” şeklinde konuştu.

Birleşerek büyümenin önemine değinen Hisarcıklıoğlu, 90’larda birleşerek büyüyen Avrupa Bankaları yanında Türkiye bankalarının ufak ölçekli kaldığına işaret ette. Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu; “10 milyonluk Yunanistan’ın bir bankası önce tüm balkan ülkelerine yayıldı. Şimdi de ülkemizdeki bir bankayı alarak bölgesel bir güç haline geldi. Bu yorum yabancı doğrudan yatırımların ülkemize gelmisine karşı olan bir yorum değildir. Bu noktada ülkemizde iş yapma zihniyetindeki eksikliklerimiz ortaya çıkmaktadır. Çoğunluk hala ‘küçük olsun benim olsun’ anlayışıyla ortaklıktan uzak durmaktadır. Birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır. Eski alışkanlıklarımızdan kurtulmalı şirketlerimizi kurumsallaşmaya teşvik etmeli ortaklıklarımızı geliştirmeliyiz. Yoksa hep küçük balık olarak kalır ve günün birinde de büyük balıklara yem oluruz.”

Toplum olarak değiştirmemiz gereken bazı alışkanlıklarımız olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Eskisi gibi kamuya dayalı iş yapma alışkanlıklarımızı terk etmeli, kamu harcamalarına bel bağlamamalıyız. Sosyal devlet anlayışını yanlış yorumlayıp, 15 yıl çalışaark 30 yıl emekli maaşı almayı beklememeliyiz. Kayıtdışı kalarak da işimizi büyütmemeliyiz.

Vergi politikalarını daha aktif kullanarak ekonominin kayıt altına alınmasını sağlamalıyız.” şeklinde konuştu.

“HÜKÜMETİMİZ DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR ATILIM YAPMIŞTIR”

Sosyal Güvenlik Sistemi’nde gidilen değikliğin kendileini çok memnun ettiğni dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Yıllardır ısrarla vurguladığımız Sosyal Güvenlik Sistemi’ni reforme ederek, kanun tasarısının mecliste kabul edilmesiyle hükümetimiz devrim niteliğinde bir atılım yapmıştır. Reel sektör olarak artık tıkanma noktasına gelmiş bu sisteme işlerlik kazandıracak bu reformu destekliyoruz.” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, isdihdam maaliyetlerini azaltacak bir başka önlemin de, İşçi ve işveren üzerindeki, işsizlik sigortası kesintilerinin kaldırılması olduğuna dikkat çekerek,dünyanın hiçbir yerinde işsizlik sigortası fonuyla, kıdem tazminatı sisteminin birlikte uygulanmadığına dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu,işsizlik sigortası fonuyla, kıdem tazminatı sisteminin birleştirilmesi gerektiğini savundu.