Şirketlerle sabahladık

Yurt dışında büyük ihalelere giren iş adamlarımıza devletin verdiği lobi desteğine yönelik haberimize Hükümet ve iş çevrelerinden destek yağdı.

Şirketlerle birebir gidip ihale odalarında sabahladık ve ihaleleri aldık. Sabahlara kadar oturup firmalarımızı tanıttık. Sayın Başbakan da Dışişleri Bakanımız da ben de aynı şekilde devamlı olarak
firmalarımızın hep arkasında duracak
şekilde mektupları yazarız ve göndeririz. Firmaların iyi tanıtılmasını orada sağlamaya gayret ederiz” diye konuştu.

“Devlet başkanlarına ısrarcı olurum”
Gazetemizde dün yayınlanan ‘Yatırımcıya devlet desteği’ başlıklı manşet haberimizle ilgili değerlendirmelerde bulunan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, yurt dışında yatırım yapan iş adamlarımızın arkalarında Türk Hükümeti’nin gücünü hissettiklerini söyledi. Tüzmen, ihalelere girecek firmalarla bizzat kendisinin ilgilendiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Birebir gidip ihaleleri aldık. Sabahlara kadar oturup firmalarımızı tanıttık. Sonra yanımızda götürdüğümüz firmaların aldıkları ve daha sonra yaptıkları işleri defalarca yerinde inceledik. Bazen telefonla arar firmalarımızın sıkıntılarımızın giderilmesi konusunda o ülkenin devlet başkanlarını, bakanlarını haberdar ederiz. Aslında Türk firmalarının işleriyle ilgili olarak benim devreye girmediğim ülke yok gibi. Hepsinde firmalarımızın kaliteli mal ve hizmetlerinin o ülkede yer alabilmesi için bizzat Başbakanından, devlet başkanlarına hatta bakanlarına kadar hepsine ısrarcı olmuşumdur. Çok iyi sonuçlar da almışımdır. Neticeler de zaten ortada. Komşu ülkelerden, Asya, Afrika ülkelerine kadar hatta şimdi başlatacağımız Amerikan pazarına kadar elde ettiğimiz değerler ortadadır.

Bu anlayış Özal’la geldi
Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) Başkanı Dr.Yılmaz Argüder, özel sektörün devlet desteğini alarak yurt dışındaki ihalelere gitmesi anlayışının 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’la birlikte yerleştiğini söyledi. TAİK Başkanı, “İş adamlarımız Özal’la birlikte yurt dışına açıldılar. Özal iş adamlarımızı uçağına alır gittiği yerlere götürürdü. Ve bu iş adamlarımız gittikleri yerlerde bir takım projelere imza atarak oralarda kalıcı oldular. Şimdi de aynı rüzgar bu Hükümet’le birlikte daha güçlü şekilde esiyor.” diye konuştu.

> “Büyükelçilerimiz özel sektör temsilcisi gibi”
İSTANBUL- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, geçmişte görülen ‘devlet adamları özel sektörün işiyle ilgilenmez’ şeklindeki anlayışın bugün tamamen yıkıldığını belirterek “Şimdi yurt dışındaki büyükelçilerimiz özel sektör temsilcisi gibi çalışıyorlar. Tek gayretleri yurt dışında ihalelere giren firmalarımızın bir parça daha çok iş alabilmesi” dedi.

Devlet adamlığı zihniyeti değişti
Gazetemizde yayınlanan ‘Yatırımcıya Devlet desteği’ haberi üzerine açıklamalarda bulunan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, kendisinin bu destekten son derece memnun olduğunu ifade ederek, bu anlayışın bundan sonra devletin tüm kurumlarına yayılması gerektiğini söyledi. İTO olarak iş adamlarıyla birlikte yapılan bütün iş gezilerinde devletin lobi desteğini hissettiklerini vurgulayan Yalçıntaş, şöyle konuştu: “Bakın yapılması gereken buydu. Bizde daha evvelki senelerde yanlış olduğuna inandığım devlet adamlığı zihniyeti vardı. Yani devlet adamı özel sektörün işiyle ilgilenmez. O gider devletle alakalı meseleleri konuşur. İş adamı kendi meselesini kendisi hallederdi. Bu son derece yanlış ve ülke ekonomisine zarar veren bir davranıştır. Çünkü devlet adamının asli görevi ülke ekonomisinin ve iş adamının önünü açmaktır. Görüyoruz ki Batılı ülkelerdeki liderler, bu işi yapıyorlar. Hatta bazen bizleri şaşırtacak ölçüde yapıyorlar. Bizzat pazarlık dahi yapıyorlar. Ben Türk olarak arkamda devletim olduğu zaman, benim orada iş almam için devlet kendi ağırlığını ortaya koyuyorsa elbette benim orda iş almam daha güçlü ihtimal oluyor. Bu zihniyetin değişmiş olması sevindiricidir.”
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Türk firmalarının işleriyle bizzat ilgilendiğine iki defa şahitlik yaptığını anlatan Yalçıntaş bunları şu şekilde açıkladı: “Dubai metrosu inşaat ihalesi alınmasında bizzat Sayın Başbakan ve Dışişleri Bakanımız Gül devreye girmiştir. Bu şekilde aldık. Aynı şekilde Malezya ve Pakistan gezisinde de bir iş adamımız uçakta Sayın Başbakanımızın yanına geldi. Ve dedi ki ‘Sayın Başbakanım Pakistan Hükümet’iyle şöyle şöyle işim var. Ama şu sıkıntılardan dolayı olmuyor. Yüksek montanlı ve rakamlı bir işti. Bizzat Sayın Başbakan Sayın Müşerref’le beraberken iş adamını yanına çağırdı. Orada üçü oturdular ve meseleyi iş adamımız lehine çözdüler. Orada Sayın Erdoğan’ın devreye girmesiyle Türkiye o büyük işi aldı. Bu benim bizzat yaşadığım iki tane örnek.”

> TİM Başkanı Oğuz Satıcı: “Artık yurt dışında yalnız değiliz”
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı, Türk iş adamlarının yurt dışında ihalelere girerken arkasında devlet desteğini tam olarak hissettiğini ifade ederek, “Artık yurt dışında eskiden olduğu gibi yalnız değiliz. Sadece ekonomik olarak değil masada siyaseten de güçlü bir şekilde oturuyoruz” dedi. Gazetemize özel açıklama yapan TİM Başkanı Oğuz Satıcı, özelikle Dış Ticaretten Sorumlu Bakan Kürşad Tüzmen’in hemen bütün mesaisini kendileriyle geçirdiğini anlatarak şunları kaydetti: “İhaleye girecek şirketimiz sayın bakanımız Tüzmen’i de yanına alarak o ülkeye gidiyor. Bakanımız bizzat o şirketimiz için lobi yapıyor. Sonunda da ihaleyi kopartıp getiriyorlar. Bu şekilde çalışmaktan özel sektör olarak son derece memnunuz. Herkesin yaptığını Türkiye yeni yeni yapmaya başladı. Şimdi sesimiz daha güçlü çıkıyor. “

> İKV Başkanı Davut Ökütçü: Herkesin amacı özel sektörü güçlendirmek olmalı
İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Davut Ökütçü, Avrupa Birliği yolunda Türkiye’nin yapması gerekenin Türk özel sektörünü hak ettiği şekilde yurt dışında temsil edebilmek olduğunu ifade ederek, bunun için Özal’la başlayan siyaset-iş dünyası yakınlaşmasının artarak devam etmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin halen yüzde 25’lerde bulunan AB ortalamasının milli gelire oranını yukarı çekebilmesinin yolunun siyasetle iş dünyasının güç birliği yapmasından geçtiğini kaydeden Ökütçü şöyle konuştu: “Çünkü ikisinin de menfaati işbirliği yapmasından geçiyor. Özal döneminde başlayan bu işbirliği anlayışı bu Hükümet’le artarak devam ediyor. Biz de İKV olarak Türk iş adamını hakettiği dünya platformundaki yere oturtabilmek için gayret gösteriyoruz. Şimdi önümüzde ABD’de bir toplantı yapacağız. Orada Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlatacağız. Herkesin müşterek amacı özel sektörü güçlendirmek olmalı.”