Şırnak-Van kara yolunda çalışan 10 araç PKK’lı teröristler tarafından yakıldı

Şırnak-Van kara yolunda yapımı devam eden yolda çalışan iş araçları, PKK'lı teröristler tarafından uçuruma atılarak ateşe verildi.

Şırnak-Van kara yolunda yapımı devam eden yolda çalışan iş araçları, PKK’lı teröristler tarafından uçuruma atılarak ateşe verildi. Yolun 5. kilometresindeki şantiyeyi basan yaklaşık 15 terörist, bir süre örgüt propagandası yaptıktan sonra 7 kamyon, 1 dozer, 1 ekskavatör ve 1 yakıt tankerini uçurumdan yuvarladıktan sonra ateşe verdi.

İş makinelerinin sahibi Atilla Bilgin, kredi ve borçla aldığı araçların halen ödemelerinin devam ettiğini, bu durumdan çok mağdur olduğunu söyledi. Bilgin, “Sayın Başbakan ve Sayın Barzani, Diyarbakır’da buluştu. İşte bu da onun şeyidir. Arkadaşlar çalışırken yaklaşık 15 gerilla gelip bütün araçları yakacaklarını söylemişler. Burada çalışma istemediklerini, çok tepeden emir aldıklarını, hiçbir aracı boş bırakmayacaklarını, hepsini yakacaklarını söylemişler. Sonra da 10 adet iş makinamızı uçuruma yuvarlayıp yakmışlar.” diye konuştu.

Bir başka firma çalışanı da PKK’lıların araçları topladığını anlatarak, “Gerilla adına eyleme gelmişler. ‘Burada çalışma olmayacak, burası Şırnak-Van yolu değil, askeri güvenlik yolu olacak’ dediler. Üstlerimizden emir aldık diye konuştular. Hepimiz kürt evlatlarıyız, bu toprakların evlatlarıyız, ekmek parası için çalışıyoruz. Bu yaptıkları haksızlıktır.” şeklinde tepki gösterdi.

29 Nisan 2013 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından temeli atılan yeni yolun, Şırnak ile Van arasındaki 7 saatlik yolu 2,5 saate indirmesi planlanıyor.