Şırnaklı genç sallandıkça şarj olan pil yaptı

Şırnak'ın Silopi ilçesinde 17 yaşındaki bir genç, sallandıkça şarj olan pil yaptığını iddia etti.

Silopi’nin Dicle Mahallesi’nde ailesiyle yaşayan Rıdvan Kaden çocukluğundan itibaren elektronik eşyalara ve onları tamir etmeye büyük merak duyduğunu belirtti. Elektronik icatlar ve bunlara dair belgesel programları izleyerek ve bazı kaynakları okuyarak kendini geliştirmeye çalıştığını vurgulayan Kaden, enerji sorunu olmayan bir pil üretimine giriştiğini kaydetti. Üzerinde yaptığı pilin tükendiğinde sadece sallayarak şarj edilebildiğini ifade eden Kaden, çalışmasını şöyle anlattı:

”Yaklaşık 1 yıl önce, hareket ettirerek şarj edilecek pil üretme fikri doğdu bende. Önce normal pilleri inceledim. Bunlar karbon ve çinko ile çalışıyordu. Ben tamamen hareket ile enerji üretimini denedim. Bir süre çalıştıktan sonra bunu başardım. Yaptığım pil bakır tel, diyot ve depolama kısımlarından oluşuyor. Bir pil için bin 500 sarımlık bakır tel kullanıyorum. Sallayınca hareket enerjisiyle oluşan enerji alternatif enerji olduğu için diyotlardan geçirilip doğru akım enerjisine çevrilip depoya şarj oluyor. Enerji tükendikçe pil sallamak suretiyle yeniden kullanıma hazır hale geliyor.”

Rıdvan Kaden, çalışmasını daha ileri götürebilmek için malzeme ve eğitime ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Ailesinin durumu nedeniyle liseyi terk ettikten sonra şimdi açık lisede okuduğunu ancak ilgi alanına uygun bir işte çalışmak veya uygun bir okulda okumak istediğini anlatan Rıdvan Kaden, ”Teknik eğitim almak istiyorum ya da teknoloji üreten bir firmada da çalışırsam kendimi geliştirebilirim. Bana imkanlar sağlandığında yapmak istediğim ve tasarladığım projeleri de uygulayabilirim” diye konuştu.

Rıdvan Kaden, yaptığını iddia ettiği pilleri şimdilik sadece evdeki televizyon kumanda cihazında ve fenerlerde kullandığını söyledi.

”OĞLUMUN MEŞGULİYETİNDEN MUTLU OLUYORUM”

Rıdvan Kaden’in babası Mahmut Kaden ise oğlunun her zaman okuldaki eğitimden çok elektronik eşyalara ve bunları kurcalamaya ilgi duyduğunu belirterek, evde arızalanan bütün cihazların oğlu Rıdvan tarafından onarıldığını bildirdi.

Okulu terk eden oğlunun evdeki çalışmasını ve sonuçlarını görünce heyecanlandığını da ifade eden Mahmut Kaden, yetkililerin oğluna destek olmalarını istedi.

PATENTİNİ İSTERKEN İMLAYA TAKILDILAR

Rıdvan Kaden’in öğretmen olan kuzeni Nurettin Kaden ise çalışmayı anlatan yazıyı bir süre önce TÜBİTAK’a gönderdiklerini belirterek, TÜBİTAK’ın da patent almak için kendilerini patent enstitüsüne yönlendirdiğini ve patent başvurusunda bulunduklarını belirtti.

Yazdıkları başvuruya gelen yanıtta yazının belli format ve imla kurallarıyla yazılması gerektiğinin kaydedildiğini aktaran Kaden, bunun üzerine kılavuzda bulunan örneğe bakarak yeniden form doldurduklarını belirterek, ”Form doldurup yazdığımız mektup ile yeniden gönderdik. Gelen cevapta yazının şurasında şu başlık olacak, imla yanlış gibi ilginç uyarılar vardı. Böyle olunca tekrar başvurmaktan vazgeçtik” dedi.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zülküf Gülsün, alternatif enerjinin doğru akım enerjisine çevrilebileceğini belirterek, şöyle dedi:

”Yani hareket elektrik enerjisine dönüştürülebilir. Nasıl ki hidroelektrik santrallarında suyun hareketiyle enerji üretilebiliniyorsa, bunu da böyle düşünebiliriz. Ancak Silopili gencin yaptığı mekanizmayı görmek gerekiyor. Laboratuvar ortamında test edilmesi gerekiyor. Görmeden ve test etmeden de bir şey söylemek doğru olmaz.”