Şırnaklı öğrenci ve veliler dershanelerin kapatılmasına tepkili

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı tarafından hazırlanan dershane ve etüt merkezlerinin kaldırılmasına yönelik kanun taslağı kamuoyundan büyük bir tepki toplarken, Güneydoğu illerinde zor şartlarda eğitim gören öğrenciler ve zor şartlarda çocuklarını okutan velilerin de tepkisini çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı tarafından hazırlanan dershane ve etüt merkezlerinin kaldırılmasına yönelik kanun taslağı kamuoyundan büyük bir tepki toplarken, Güneydoğu illerinde zor şartlarda eğitim gören öğrenciler ve zor şartlarda çocuklarını okutan velilerin de tepkisini çekti.

    Şırnak’ta çok zor şartlar da çocuklarını okutmaya çalışan veliler, dershaneler ve okuma salonları kapatılırsa çocuklarını okutmakta zorluk çekeceklerini ifade etti. Bölgedeki devlet okullarındaki eksikliklerden yakınan veliler, bu eksiklikleri dershanelerin tamamladığını dile getirdi. Dershanelerin kapatılmasında en çok Şırnaklı çocuklarını olumsuz yönden etkileneceğini vurgulayan veliler, bir an önce bu kararlarından vazgeçilmesini istedi.

    “DERSHANELER KAPATILIRSA BAZI ÖĞRENCİLER DAĞA ÇIKABİLİR”

    Öğrenci olarak dershanelerin kapatılmasını istemediklerini söyleyen öğrenci Mehmet Kilüken, “Doğu’daki başarıların yüzde 70’i dershanelere bağlı çıkıyor. Bunun için dershanelerin kapatılmasını kesinlikle istemiyoruz. Zaten okuldaki eksiklerimizi burada gideriyoruz. Burada denemelere katılıyoruz, testler çözüyoruz. Dershanedeki öğretmenlerimiz bize çok ilgi ve alaka ile davranıyorlar. Ondan dolayı dershanelerin kapatılmasını istemiyoruz. Okullarda öğretmen eksikliklerinden dolayı ücretli öğretmenler derslerimize giriyor. Ama onlarda branş öğretmenler değil. Ama dershanede ve okuma salonlarında her dersin branşına göre öğretmen var ve derslerimize geliyor. Bu da bizim için büyük bir avantajdır. Geçen sene Silopi Dershanesi’nden Türkiye birincisi çıktı. Benim de amacım derslerime çalışarak Türkiye birincisi olmaktır. Bunda da en büyük yardımcımın dershane olacağından hiç şüphem yok. Yapılan yasa taslağının kapatılmasını istiyoruz. Çünkü dershaneler sayesinde doğu da çok iyi öğrenciler çıkıyor. Örneğin Türkiye birincileri çıkıyor. Dershaneler kapatılırsa bazı öğrenciler dağa da çıkabilir, bazıları çoban olabilir. Sonra ne olacak Türkiye’nin okuma yazma oranı düşer. Onun için dershanelerin kapatılmasını istemiyoruz. Dershaneye geldiğimiz zaman kendimize öz güvenimiz artıyor. Denemeler ve testler çözüyoruz. Öğretmenlerimizin de bize güzelce anlattıkları derslerden dolayı da okula da takviye oluyor. İyi notlar alıyoruz. Bunun sayesinde takdir ve teşekkür belgeleri alıyoruz. Dershaneler kesinlikle kapatılmasın diyoruz.” diye konuştu.

    “DERSHANELER SAYESİNDE OKULDAKİ EKSİKLİKLERİMİZİ TAMAMLIYORUZ”

    Elif Ökten adında bir öğrenci de dershanelerin kapatılmasını istemediklerini ifade ederek şunları söyledi: “Güneydoğu’da okuyan öğrenciler kadrosuz öğretmenlerle, ücretli öğretmenlerle, tecrübesiz öğretmenlerle eğitim alıyoruz. Ama ancak dershaneye gelerek bu açığımızı kapatıp batıdaki öğrenci rakiplerimizle yarışabiliyoruz. O zaman istediğimiz üniversiteye gidebiliyoruz. Dershanenin çok güzel ve kaliteli kaynakları var. Kaynaklardan yararlanıyoruz. Deneyimli ve kadrolu öğretmenlerinden yararlanıyoruz. Dershaneler kapatılırsa özel okullarda kapatılmasını istiyoruz. Dershanelerin kapatılmasına kesinlikle karşıyız. Dershanelerin kapatılmasını istemiyoruz.”
Mihriban Kutluk adında başka bir öğrenci de şöyle konuştu: “Kesinlikle dershanelerin kapatılmasını istemiyoruz. Zaten bölgemizde eğitim sistemi fazla yok. Hocalar yok. Gelip gidenler var. O yüzden tek umudumuz gayemiz dershanelerdir. Dershaneler de olmasa biz ne yaparız. Zaten okulda doğru düzgün ders işlemiyoruz. Onun için dershane bizim için çok önemlidir. Biz doğu bölge insanı olarak dershanelerin kapatılmasını istemiyoruz.”

    “OKUMA SALONLARI BİZE GÜZEL ŞEYLER ÖĞRETİYOR KAPATILMASIN”

    Ücretsiz olarak okuma salonuna giden Zeynel Abidin Bağışlar adında bir öğrenci de okuma salonların kapatılmasına karşı olduklarını ve kapatılmasını istemediklerini söyledi. Bağışlar, “Biz buraya para vermeden geliyoruz. Ama başka yere gidersek para vereceğiz. Bizim paramızda yok. Biz burada düzenli bir şekilde derslerimizi alıyoruz. Her hafta sonu buraya gelip ders takviyelerimizi alıp gidiyoruz. Bu yüzden buradan çok memnunuz ve buranın kapatılmasını istemiyoruz.” dedi.

    Başka bir öğrenci Ahmet Sansur da geçen senede okuma salonuna geldiklerini söyleyerek okuma salonundan çok memnun kaldığını ve kapatılmasına karşı olduklarını ifade etti. Sansur, “Buraya parası olmayanlar geliyor. Köylerden gelenler var. Buraya okumaya geliyorlar. Biz buraya bir amaç için geliyoruz. Burada bize test ve kitaplar veriyorlar. Öğretmenlerimiz bize güzel ders anlatıyor. Buraya geldikten sonra notlarım gelişmiş. Biz buranın kapatılmasına karşıyız. Lütfen kapatılmasın.” dedi.

    “DERSHANELERİN KAPANMASINA BÖLGE HALKI OLARAK KARŞIYIZ”

    Öğrenci velisi Musa Türük de dershanelerin kapatılabilmesi için ortamın hazır olması gerektiğini söyledi. Musa Türük, “Bölgemizde bulunan okullarının batıdaki okullar gibi aynı seviyeye getirilmesi lazım. Nedir bu eşitsizlik? Örneğin benim köyümde İnşaat Mühendisi Bölümü mezunu gelip benim çocuğuma Hayat Bilgisi dersi veriyor. Bu ne kadar eşit olabiliyor. Kesinlikle bu eşitlikten söz edilemez. Bizde bu farkı, bu açığı çocuklarımızı dershaneye göndererek kapatmaya çalışıyoruz. Silopi’de geçen yıl çok güzel bir şey oldu. Bir kızımız Türkiye birincisi çıktı. Çok mutlu olduk. Benim çocuğummuş gibi mutlu oldum ve aklıma şu geldi demek ki dershane sayesinde benim çocuğumda İstanbul’daki, Ankara’daki çocuklar gibi aynı şekilde yarışabiliyor. Kesinlikle artık dershanelerin kapatılması konusunda artık gündeme gelmesini istemiyoruz. Artık eğitim için neler yapabiliriz diye düşünmeleri lazım. Dershanelerin kapatılmasını istemiyoruz. Çünkü dershane çocuğumuza her türlü desteği sağlıyor. Yetkililerden rica ediyoruz. Çocuklarımızın kafalarına soru işareti oluyor. Baba ne olacak, abi ne olacak, gelecek sene durumumuz ne olacak şeklinde bize soruyorlar. Rica ediyoruz çocuklarımızın eğitimini rahat bıraksınlar. Mart geliyor, YGS geliyor. Kesinlikle dershanelerin kapanmasına bölge halkı olarak karşıyız.” ifadelerini kullandı.