Şırnak’ta PKK operasyonu

Şırnak’ın Küpeli Dağı’nda, eylem hazırlığı yaptıkları belirlenen PKK’lı teröristleri etkisiz hale getirmek için bin komando ve 100’ü aşkın köy korucusunun katılımıyla operasyon başlatıldı.

Operasyon kapsamında mağaralarda yapılan aramalarda teröristlere ait çok sayıda mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi.

PKK terör örgütü mensuplarının eylem hazırlığında bulunmak üzere Küpeli Dağı’nda toplandıkları istihbaratı alınması üzerine bölgede askeri hareketlilik en üst seviyeye çıktı. Sabahın erken saatlerinden itibaren yerel halkın ‘Gabar’ olarak adlandırdığı Küpeli Dağı’nda yaklaşık bin komando ile arazi yapısını iyi bilen 100’ü aşkın gecici köy korucusunun katılımıyla operasyon başlatıldı. Stratejik tepelerde keskin nişancıların mevzi aldığı operasyonda, teröristlerin saklanabileceği mağaralar didik didik arandı. Bazı mağaralarda ise teröristlere ait mühimmat, gıda ve yaşam malzemeleri ele geçirildi. Sarp ve dik kayalıklı bölge olan, derin vadilerin bulunduğu Küpeli Dağı’ndaki stratejik noktalara Sikorsky helikopteleriyle Jandarma Özel Harekat Timleri de indirildi. Hava destekli yürütülen operasyonda Türk yapımı ‘Bayraktar’ adı verilen mini casus uçaklarının da kullanıldığı bildirildi.

Bu arada Cudi, Kato ve Herekol dağları ile Bestler Dereler Bölgesi’nde Mehmetçik arazi arama tarama faaliyetlerine devam ediyor. Bugün de Irak sınırındaki birliklere lojistik destek üniteleri sevkedildi.

SINIRA SEVKİYAT

Şırnak’ta PKK’lı teröristleri etkisiz hale getirmek için operasyonlar sürerken, bir yandan da Kuzey Irak sınırındaki birliklere frekans karıştırıcı jammer’li araçlar, asker, mühimmat ve tank sevkiyatı yapılıyor.

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde bugün yoğun askeri konvoy hareketliliği yaşandı. Mandin yönünden gelen askeri konvoyda, sınır birliklerine tank, mühimmat, sivil otobüslerle asker, uzaktan kumandalı bombalı saldırıları önleyen frekans karıştırıcı Jammer’li araçlar ile kamyonların arkasında su tankları sevkiyatı gerçekleştirildi. Üzeri brandalarla kapalı sivil komyonlarla çeşitli malzemler de taşıyan konvoyun geçişi sırasında sıkı güvenlik önlemleri alındı. Konvoyda yeralan malzemelerin Kuzey Irak sınırındaki birliklere götürüldüğü belirtildi.

HÜRRİYET