Şırnak’ta yol kenarında 8 mayınlı tuzak

Şırnak’ta PKK’lı teröristlerin askerlerin geçiş yollarına döşediği mayınlı tuzaklarını önlemek amacıyla Karayolları ekipleri yol kenarlarında iş makinalarıyla temizleme çalışması başlattı.

Çalışmalarda son bir haftada 8 mayın bulunarak imha edildi.

Şırnak ve çevresinde baharın gelmesiyle askeri hareketlilik artarken, teröristleri etkisiz hale getirmek için operasyonlar sürüyor. Baharla birlikte sığınaklardan çıkan teröristlerin güvenlik güçlerinin geçiş yolllarına mayınlı tuzak kurmalarını önlemek isteyen askeri yetkililer, Cizre İlçesi’nde bulunanan Karayolları 95’inci Şube Şefliği’nden güzergahlarını verdiği karayollarının asfalt kenarlarındaki otların temizlenmesini istedi.

Karayoları ekipleri Cizre-Şırnak, Cizre-Güçlükonark, Şırnak-Uludere-Beytüşşebap güzergahında karayollarına ait iş makinaları, asfalt yollarda yama, onarım ve temizleme çalışmasına başladı. Yaklaşık bir hafta önce başlanan çalışmalar sırasında bugüne kadar yol kenarlarına tuzaklanmış 8 mayın bulundu.

Karayolları yetkilileri, bulunan mayınların anında askeri birliklere haber verildiğini ve gelen uzman ekipler tarafından imha edildiğini söyledi. Şırnak’ın, Cizre, Güçlükonak, Uludere ve Beytüşşebap bağlantılarını sağlayan asfalt yolların sağ ve sol kenarlarında 3’er metreye kadar dozerle kazan iş makineleri, yol kenarlarında yükselen otları de temizleyerek, askerlerin rahat geçişini sağlıyor.

Karayollarında çalışan bir yetkili, bu işi zevkle yaptıklarını belirterek, “Asıl korkumuz anti tank mayınlarıdır. Çünkü normal mayınlar bizim iş makinelerini pek etkilemez. Ama anti tank mayınları hem makinelere hem de bize zarar verebilir. Ama bu işi yapmaya mecburuz. Biz mayınları görünce askeri yetkililere haber veriyoruz, onlar gelip imha ediyor” dedi.

HÜRRİYET