Sırp kasabına 33 yıl hapis!

Bosna kuşatmasını yönetmekle suçlanan Sırp general 33 yıl hapis cezası geldi.

Eski Yugoslavya için kurulan savaş suçları mahkemesi, 1994-95 yıllarında Saraybosna kuşatmasını yönetmekle suçlanan Bosnalı Sırp general Dragomir Miloşeviç’i 33 yıl hapse çarptırdı.

Hollanda’nın Lahey kentindeki mahkemenin savcıları, Dragomir Miloşeviç’in yönettiği Saraybosna kuşatması sırasında Sırp topçusu ve keskin nişancılarının saldırılarında 2 yaşındaki bebeklerden 80’indeki yaşlılara kadar binlerce Saraybosnalı sivilin öldüğünü bildirdi.

Mahkeme Başkanı yargıç Patrick Robinson, “Saraybosna’da güvenli bir yer yoktu. Birisi herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda öldürülebilir ya da yaralanabilirdi” dedi. Robinson, Miloşeviç kumandasındaki Saraybosna Romanija Kolordusunun (SRK) şehri bombaladığının, tuzak ve kuşatma altına aldığının kanıtlarının açık olduğunu kaydetti.

Kararı ayakta hiçbir duygu belirtisi göstermeden dinleyen 65 yaşındaki Miloşeviç, terör saldırıları düzenleme, cinayet ve insani olmayan muamelede bulunma gibi 5 ayrı suçlamadan ceza aldı.

Emrindeki 18 bin Bosnalı Sırp askerle Saraybosna’yı ağustos 1994’den kasım 1995’e kadar kuşatma altında tutan Dragomir Miloşeviç, hakkındaki suçlamaları reddederek, Bosna’nın başkentinin kuşatma sırasında savaş alanı olduğunu, askerlerin yasal askeri operasyonlar yaptığını ileri sürdü.

Dragomir Miloşeviç’in, savaş suçları mahkemesinde yargılanırken 2006 yılında ölen eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç ile bağlantısının olmadığı belirtildi.

Bosna Savaşı sırasında Saraybosna’nın, 15 ayı Dragomir Miloşeviç’in döneminde olmak üzere 44 ay boyunca kuşatma altında tutulması, eski Yugoslovya’nın dağılma sürecinde çıkan Balkan savaşlarının en karanlık ve en uzun dönemi olarak görülüyor.