Sırrı Gültekin toprağa verildi

İstanbul'da vefat eden yönetmen, senaryo yazarı, yapımcı ve oyuncu Sırrı Gültekin (84) toprağa verildi.

Cenaze törenine katılan sanatçı Göksel Arsoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Gültekin’in çok eğitimli, gerçek bir centilmen olduğunu belirterek, Yeşilçam’ın onunla hayat bulduğunu söyledi. Arsoy, çok iyi senaryo yazarı, yapımcı ve oyuncu olan Gültekin’in, aynı zamanda çok iyi yönetmen olduğunu ifade ederek, ”Yeşilçam’ın yarısını getiren oydu. Hepimizin hayatını o değiştirdi” dedi.

Sanatçı İzzet Günay da Gültekin’in yönetmenliğin çok cefasını çektiğini anlatarak, ”Yeşilçam’a en çok emek verenlerden biriydi. Onu kaybetmekten dolayı çok üzgünüm. Bütün camianın başı sağ olsun” diye konuştu.

Cenaze törenine, Gültekin’in ailesi ve yakınlarının yanı sıra iş adamı Yılmaz Ulusoy, Berhan Şimşek ile Üstün Asutay, Cihat Tamer’in de aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı katıldı.

-GÜLTEKİN’İN ÖZGEÇMİŞİ-

1924 yılında Bakırköy’de doğan Gültekin, 1939 yılında Bakırköy Halkevi’nde tiyatro çalışmalarına başladı. Gültekin 1947 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu’na girdi. ”Tebeşir Dairesi”, ”Don Juan”, ”İhtiras Tramvayı”, ”Kadıköy İskelesi”, ”Sokakta”, ”Halamın Mirası” oyunlarında rol alan Gültekin, 1949 yılında Sami Ayanoğlu’nun asistanı olarak sinemaya geçti. Lütfi Akad’ın da uzun yıllar asistanlığını yapan Gültekin, 1953 ile 1958 arası ”Zehir Kaçakçıları”, ”Dertli Gönül”, ”Allı Yemeni” dahil birçok filmde rol aldı. 1953 yılında ”Aramızda Yaşayamazsın” adlı filmiyle yönetmenliğe başlayan Gültekin’in filmlerinden bazıları, ”Şekerli misin Vay Vay”, ”İzmir’in Kavakları”, ”Atlı Karınca Dönüyor”, ”Karagözlüm Efkarlanma”, ”Kendim Ettim Kendim Buldum”, ”O Ağacın Altında” ve ”Çalınan Hayat”. Gültekin, ayrıca 1979’da Tarık Buğra’nın ”İbiş’in Rüyası”, 1990’da ”Bir Yabancı Konuk”, 1991’de ”Bir Ömre Bedel” adlı televizyon dizilerini de yönetti.

Film Yönetmenleri Derneği üyesi de olan Sırrı Gültekin, 2001 yılında, 38. Antalya Film Festivalinde sinemaya hizmetlerinden ötürü onur ödülüne layık görülmüştü