Sırrı Yüksel Cebeci “İdeal Meclis nasıl olmalıdır?”ı yazdı

AKP iktidarı ile yönetimde belki istikrar sağlanmıştı ama temsilde adalet sağlanamamıştı.

 

AK Parti iktidarı ile yönetimde belki istikrar sağlanmıştı ama seçmenin neredeyse yarıya yakını Meclis’te temsil imkanı bulamamış, yani temsilde adalet sağlanamamıştı. Peki ideal bir Meclis nasıl olmalıydı?

Sırrı Yüksel Cebeci’nin Yazısı…

İdeal Meclis

CHP’den mesela Deniz Baykal, İlhan Kesici, Esfender Korkmaz, Nesrin Baytok, Gülsün Bilgehan, Onur Öymen, Derviş Günday, Tayfun İçli, Ahmet Tan, Nur Sertel, Mustafa Özyürek, Süleyman Yağız, Necla Arat, Kemal Kılıçdaroğlu, Şükrü Elekdağ, Birgen Keleş, Şahin Mengü, Haluk Koç, Enis Tütüncü, Faik Öztrak, Sinan Yerlikaya, Lütfullah Kayalar, Ensar Öğüt, Şinasi Öktem…

MHP’den mesela Devlet Bahçeli, Deniz Bölükbaşı, Gündüz Aktan, Mehmet Şandır, Oktay Vural, Yılma Durak, Gürcan Dağdaş, Lütfü Türkkan, Tuğrul Türkeş, Bekir Aksoy, Cihan Paçacı, Tunca Toskay, Ertuğrul Kumcuoğlu, Hamit Homriş, Muharrem Şemşek, Mithat Melen, Kadir Boy, Nazif Okumuş, Meral Akşener…

DP’den mesela Mehmet Ağar, Veli Andaç Durak, Çağrı Erhan, Fadıl Ünver,Turhan Tayan, Kemal Cantürk, Nevfel Şahin, Mehmet Gözlükaya, Ertekin Durutürk, Nevval Sevindi, Faik İçmeli, Tevfik Altınok, Pınar Eczacıbaşı, Nüzhet Kandemir, Orhan Keçeli, Işılay Saygın, Necip Kalkan, Burhan Özfatura, Latif Sakıcı, Nevzat Ercan, Suna Vidinli, Cemal Alişan, Şamil Ayrım, Enis Sülün…

AKP’den mesela Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Cemil Çiçek, Zafer Çağlayan, Zafer Üskül, Beşir Atalay, Sait Yazıcıoğlu, Agâh Kafkas, Kürşad Tüzmen, Nimet Çubukçu, Mehmet Müezzinoğlu, Reha Çamuroğlu, Mehmet Aydın, Vecdi Gönül, Mehmet Sağlam, Ülkü Güney, Vahit Erdem, Yaşar Yakış…

Bu milletvekilleri başta olmak üzere CHP, MHP, AKP ve DP’nin temsil edileceği bir Meclis, kimbilir ne ideal Meclis olurdu.

AKP, CHP ve MHP’nin Meclis’e girmesi kesinleşti. Bu şansını bir ölçüde kaybetmiş görünen DP’nin de barajı aşmasını diliyoruz. Çünkü Türkiye’nin ve Türk demokrasisinin merkez sağa, dolayısıyla DP’ye gerçekten ihtiyacı var.

Çarpık seçim sistemi

2002 seçimleriyle AKP ve CHP’den oluşan Meclis nitelikli, verimli ve başarıılı bir Meclis değildi. Özellikle AKP Grubu, adı sanı duyulmamış milletvekillerinden oluşuyordu. Konjontürel rüzgâr ve çarpık seçim sistemi, AKP’nin yüzde 34 oy ile 363 milletvekilliği kazanmasını sağlamıştı.

Tek parti iktidarı ile yönetimde belki istikrar sağlanmıştı ama, seçmenin neredeyse yarıya yakını Meclis’te temsil imkanı bulamamış, yani temsilde adalet sağlanamamıştı.

Barajın esprisi kalmadı

22 Temmuz seçimleri de mevcut Seçim Kanunu ile yapılacağı için, Meclis’e kaç parti girerse girsin, temsilde yine adaletin sağlanamayacağı anlaşılıyor.

Bugüne kadarki uygulama, temsilde adaletin sağlanamamasının en önemli nedeninin yüzde 10 baraj şartı olduğunu ortaya koydu.

Yüzde 10 baraj şartı, daha çok bölücü partilerin Meclis’e girmesini önlemek için konmuştu. 22 Temmuz seçimlerinde bölücüler bağımsız olarak Meclis’e gireceklerine göre, yüzde 10’luk barajın da esprisi kalmadı.

22 Temmuz seçimleriyle oluşacak Meclis’in ilk işinin, Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu’nu değiştirerek, milletvekili adaylarının merkez yoklaması ile belirlenmesi ve yüzde 10 baraj şartını tarihe gömmek olması gerekiyor.

Yeni Meclis’i büyük işler ve görevler bekliyor.

TERCÜMAN