Sırtta greydere greyderle de ambulansa…

Çaresiz hasta, önce 500 metre sırtta greydere taşındı...Ya sonra...?

Muş’tan 50 kilometre uzaklıkta bulunan Çengilli Mezra yolu, son yağan karla kapandı. Üç günden beri kapalı olan yol sebebiyle, 2 günden beri kanamalı doğum hastası Hayriye Aslan (40) hastaneye götürülemedi. Yol kapalı olduğu için hastayı hastaneye ulaştıramayan köylüler, durumu Muş Valiliği’ne bildirdi.

Köy Hizmetleri’ne ait 2 greyder dün akşam saat 18.00 sıralarında 112 acil servis ambulansı önünde yola çıktı. Mezra, dağ yolunda olduğu için Köy Hizmetleri’ne ait greyderler yolu açmakta zorlandı. Mezraya 500 metre kala yolun çok dik olması nedeniyle greyderler artık ilerleyemedi. Bunun üzerine hasta kadın, kocasının sırtında 500 metre taşındı. Köylüler bu esnada yabani hayvanlardan korunmak için ellerine silah aldı. Kocasının sırtında 500 metre yaya getirilen hasta kadın, Köy Hizmetleri’ne ait greydere bindirildi. Greyderle 1 saat götürülen bayan, Yukarıyongalı köyü yakınlarında bekleyen ambulansa bindirilerek 8 saat sonra Muş Doğum Hastanesi’ne ulaştırıldı.

Hasta kadının Osman Abdurrahhim Aslan, 2 günden beri eşinin kanaması olduğunu söyleyerek, “Yol kapalı olduğundan hastaneye götüremedik. Daha sonra Köy Hizmetlerine haber verdik. Sağ olsunlar eşimi 8 saatlik bir çalışma ile hastaneye ulaştırdılar. Kendilerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.